Sylabowe drzewko – sposób na naukę czytania sylabami

Sylabowe drzewko – sposób na naukę czytania sylabami

sylabowe drzewko

Sukces w nauce czytania metodą symultaniczno – sekwencyjną to różnorodność materiałów jakie proponujemy dziecku.

Zmieniajcie często materiały do nauki czytania, bawcie się sylabkami – to klucz do sukcesu: nauka przez zabawę.

Dzisiaj chciałbym Wam pokazać nową pomoc do nauki czytania jaką wczoraj zrobiłam Milence.

Sposób wykonania

Aby wykonać sylabowe drzewko potrzebujecie kolorowy papier lub piankę kreatywną, nożyczki klej.

Moje drzewko wykonałam z pianki kreatywnej – z brązowej wycięłam pień drzewa, z zielonej koronę. Następnie klejem na gorąco połączyłam obie części. W pniu wycięłam otwór, z boku otworu zrobiłam dwa nacięcia i gotowe.

 

sylabowe drzewko

 

Materiały do pracy

Drzewko, paski z sylabami, etykiety z sylabami, kolorowe liczmany lub naklejki piankowe o takim samym wzorze (np. jabłuszka, motylki, kwiatki). Jeśli będziecie chcieli pracować w innych wariantach przyda się także pęseta i kostka do gry.

 

sylabowe drzewko

 

Jak pracujemy?

W nacięcia w pniu drzewa wsuwamy pasek z sylabkami, tak aby jedna sylabka była widoczna w okienku. Ustawiamy pojemniki z liczmanami oraz etykiety z sylabkami.

 

sylabowe drzewko

 

 

Nasze liczmany są czerwone – są to jabłuszka. Zadaniem dziecka jest przeczytanie na głos nazwy drzewa widocznego w okienku, a następnie położenie na drzewku wszystkich jabłuszek (czerwone liczmany) które tak samo się nazywają. Ważne jest aby dziecko utrwaliło daną sylabkę, nie kładzie więc z miseczki po prostu jabłuszek na drzewie, tylko za każdym razem jak sięga po konkretne jabłuszko – na głos wymawia sylabkę – to się ma dziecku utrwalić. Nie tylko wygląd sylabki ale także jej wymowa.

Jeśli nie macie czerwonych liczmanów – możecie wyciąć jabłuszka z pianki kreatywnej, użyć piankowych naklejek motylków, kwiatków itp.

Po położeniu wszystkich jabłuszek na drzewie, dziecko zbiera jabłuszka do miseczki, rodzic przesuwa pasek z sylabką na inną oraz zmienia etykiety przy miseczkach z sylabkami – dodaje nowe, zmienia kolejność itp.

 

sylabowe drzewko

 

Warianty zabawy

Wariant pierwszy wygląda tak samo jak poprzednia wersja. Różni się tylko tym, że dziecko układa jabłuszka na drzewku za pomocą pęsety – ćwiczy przy okazji motorykę mała i koordynację ręka – oko.

Jeśli Wasze jabłuszka są z papieru, pianki kreatywnej lub innego lekkiego materiału – dziecko może przenosić je z miseczki na drzewko za pomocą słomki do napojów i już przy okazji robicie wspaniałe ćwiczenia oddechowe. Pamiętajcie tylko aby dziecko na głos za każdym razem powtórzyło sylabkę nim zassie je na słomkę.

 

sylabowe drzewko

 

 

Wariant drugi to dołożenie czynnika losowego – czyli kostki do gry.

Dziecko czyta sylabkę na drzewie, rzuca kostką i jego zadaniem jest położyć tyle samo jabłuszek ile wyrzuciło na kostce.

Przy okazji dziecko ćwiczy przeliczanie, jeśli otrzyma kostkę z cyframi – rozpoznawanie ich symboli graficznych.

 

sylabowe drzewko

 

 

Czekam na Wasze komentarze jak podoba Wam się nasze sylabowe drzewko i…

Miłej zabawy!


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *