Busy Box – mój sposób na spokojny sen

Busy Box – mój sposób na spokojny sen

busy box

Z ideą Busy Box spotkałam się już jakiś czas temu. Jakoś zawsze mi tak schodziło i nie zrobiłam Milenie ani jednego pudełka, odkładając ich realizację na…jutro. I kolejne jutro… i kolejne…aż do dziś.

Nic tak bardziej nie działa mi na nerwy jak słodki głosik o 6 rano: mamo wstawamy? W chwili gdy ja marzę jeszcze o pół godzinie snu…albo chociaż 15 minutach…

I tak dzisiaj pod wpływem kolejnego porannego impulsu przed 6 rano – stworzyłam nasze pierwsze Busy Box.

Co to jest Busy Box?

Busy Box to proste, zabawne i łatwe w użyciu pudełka dla zapracowanych rodziców, lub tych którzy chcą dospać jeszcze chwilę 😉 To pomysły, które możesz zrobić w parę chwil dla swoich dzieci.

Busy Box to idealny pomocnik, gdy chcesz w spokoju wypić ciepłą kawę, złożyć pranie, umyć podłogę…

Po prostu, Busy Box chroni nas – rodziców, przed zwariowaniem 😉

Busy Box to małe skrzynki aktywności z którymi dziecko pracuje samo.

 

Dlaczego Busy Box są takie świetne?

Przede wszystkim dlatego, że robisz je w tajemnicy przed dzieckiem. Dziecko nigdy nie wie jakie niespodzianki i aktywności znajdzie w środku.

Pudełka dopasowujesz do wieku i zainteresowań dziecka – są więc uniwersalne i nie ma jednego przepisu na pudełko.

Wykonujesz je z tego co wpadnie Ci do ręki, przejrzyj szuflady, szafy i stwórz z różnych „przydasi” ciekawą skrzynkę dla swojego dziecka.

Busy Box to po prostu – pudełko aktywności.

Wymieniaj często zawartość, zaskakuj dziecko – zobaczysz jak chętnie sięga po swoje pudełeczka, a Ty… masz chwilę czasu dla siebie…lub możesz rano dospać te pół godzinki 🙂

Jakie pudełko?

Jakiekolwiek – mniejsze, większe. Ja zrobiłam Milence Busy Box z pudełek z Ikea i jednego pudełka śniadaniowego.

 

Główna zasada tworzenia Busy Box

Naczelna zasada przy tworzeniu pudełka brzmi: nie ingeruj w to co dziecko tworzy po otworzeniu pudełka. Pudełko jest bodźcem, który ma wyzwalać kreatywność dziecka. To dziecko decyduje w jaki sposób będzie używało materiałów ze środka pudełka.

Załóżmy, że włożyłaś do pudełka klocki lego i paski z sekwencjami licząc na to, że dziecko będzie te sekwencje z pasków odwzorowywało.

A dziecko zignorowało Twoje paski i tworzy samodzielnie budowle. Nie ingeruj, zostaw dziecko w spokoju. Niech używa materiałów z pudełka zgodnie z własną wyobraźnią, a Ty zajmij się praniem, gotowaniem, sprzątaniem, piciem ciepłej kawy czy przeglądaniem internetu. Albo czytaniem mojego bloga 😉

Nie tłumacz dziecku wcześniej: tu masz pudełeczko, masz klocki i paseczki z wzorami, ułóż taki sam wzór.

NIE!

Tak NIE ROBIMY!

Tak ćwiczymy podczas „ćwiczeń stolikowych” – na innym materiale. Pudełka mają rozbudzić wyobraźnię dziecka, sprawić, że zajmie się czymś na chwilę, a Ty w spokoju dopijesz kawę i pomalujesz paznokcie.

 

Co znajduje się w naszych Busy Box?

Przygotowałam Milence 5 pudełek z różnymi aktywnościami, które będę wymieniać dość często – w chwili gdy zauważę, że dane pudełko się już jej znudziło – wymienię zawartość na coś innego. Oczywiście gdy będzie spała, aby po zajrzeniu rano miała kolejną niespodziankę.

 

busy box

 

Nasze pierwsze pudełko

Do pudełka włożyłam pociętą w różne kształty piankę kreatywną.

 

busy box

 

 

Milenka może budować z niej Pana Ziemniaka z różnymi minami i nakryciem głowy. Ale może też tworzyć cokolwiek przyjdzie jej do głowy. Może zbudować na przykład takiego Pana Ziemniaka:

 

busy box

 

 

Albo takiego:

 

busy box

 

Drugie pudełko

Do drugiego pudełka włożyłam grube druciki kreatywne i uchwyty do ozdób choinkowych na blistrze.

 

busy box

 

 

Milenka może albo dowolnie przewlekać druciki przez uchwyty, albo oderwać uchwyty do ozdób choinkowych i nawlekać na druciki…albo co jej tam przyjdzie do głowy.

 

busy box

 

Trzecie pudełko

Włożyłam do niego cienkie druciki kreatywne i drewniane korale.

 

busy box

 

 

I ciekawa jestem co Milenka z nich wymyśli. Mój pomysł to tworzenie zwierzątek z korali nawlekanych na powyginane druciki.

 

busy box

 

Czwarte pudełko

Zauważyłam, że ostatnio Milenka bardzo chętnie sięga po moje taśmy washi. I właśnie takie taśmy włożyłam do pudełka.

 

busy box

 

 

Milenka z lubością je tnie i tworzy na kartkach różne ilustracje za pomocą kolorowych pasków z taśm.

Ja do pudełka włożyłam jej także pocięte kartki papieru z początkiem sekwencji z taśm washi.

Ale jeśli nie będzie chciała ich kontynuować – to jak pisałam wcześniej, to nieistotne. Niech tworzy własne dzieła za ich pomocą.

 

busy box

 

Nasze piąte pudełko

W piątym pudełku znajdują się kredki i dwie kostki.

 

busy box

 

 

Wiem, że Milenka, wielka fanka planszówek bez problemu odgadnie zasady. Na jednej kostce są kolory – takie jak kredek.

Na drugiej kostce nakleiłam papier samoprzylepny i narysowałam symbole:

 

busy box

 

 

Gra polega na jednoczesnym rzucie kośćmi. Dziecko bierze kredkę taką, jaka wypadła na kości i na kartce rysuje to co wypadło na drugiej kości.

Ja stworzyłam na przykład taki obrazek:

 

busy box

 

 

Gorąco Was zachęcam do stworzenia dzieciom takich Busy Box-ów, abyście Wy mieli więcej czasu dla siebie, a dzieci rozwijały kreatywność.

A w wolnej chwili, z ciepłą kawą w ręku… zajrzyjcie na mój blog, bo będę cyklicznie pokazywała nasze, a w zasadzie Milenki Busy Boxy.

Pozdrawiam Was gorąco i do dzieła!


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *