Kreatywne SOS – tworzenie gier sylabowych ze zwykłych planszówek
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, jak ze zwykłej, prostej planszówki zrobić grę sylabową. Gdy dziecku znudzą się zwykłe rozgrywki, warto przerobić grę – na przykład na grę dzięki której oprócz zabawy, dziecko poćwiczy także naukę czytania metodą sylabową.
Zasady gry
Grę którą postanowiłam na szybko przerobić to gra „Wyścig ptaków”, którą kupiłam w sklepie Tiger. Gra ta jest bardzo prosta, przeznaczona jest dla dzieci już od 3 roku życia. W grze biorą udział wszystkie ptaki. Jeśli graczy jest tylko dwóch – wybierają oni ptaki i każdy z graczy gra trzema figurkami. Ptaki ustawiamy na polu start:
Następnie każdy z graczy rzuca dwiema kośćmi i przesuwa swoje ptaki zgodnie z kolorami wylosowanymi na kościach. W tej rozgrywce Milenki ptaki miały kolor czerwony, zielony i fioletowy. Przesunęła więc o jedno pole do przodu ptaka czerwonego i zielonego.
Jeśli na kościach wypadnie ten sam kolor – ptak danego koloru przesuwa się o dwa pola do przodu, o tak jak tutaj żółty ptaszek:
Gra kończy się w chwili gdy jeden z ptaków dotrze do mety – ten ptaszek wygrywa. Ja aby przyspieszyć rozgrywkę i aby nie była nudna wprowadziłam dodatkową zasadę, że gdy jeden z graczy rzuci kośćmi – wszyscy gracze przesuwają swoje ptaki do przodu. Dzięki temu rozgrywka jest szybka i trzeba bacznie zwracać uwagę, czy przeciwnik nie wyrzucił na kości naszego koloru ptaka – bo wtedy my także się ruszamy.
Robimy grę sylabową
Z kartki papieru wycinamy kwadraciki i oznaczamy je takimi kolorami jakie mają ptaki:
Na odwrocie karteczek piszemy sylabki i samogłoski:
Zasady gry są dokładnie takie same jak poprzednio. Różnią się tylko tym, że po przesunięciu ptaka o jedno pole, gracz losuje karteczkę oznaczoną takim samym kolorem, odczytuje na głos sylabkę i układa na swojej puli – te karteczki przydadzą się później. U nas grę wygrał czerwony ptaszek:
Teraz gracze odwracają wszystkie karteczki z sylabkami i z wylosowanych podczas gry sylabek układają słowa i zdania. Wygrywa ten z graczy, który ułoży najwięcej zdań i słów. Każda użyta sylabka to jeden punkt. Bardzo ważne jest tutaj, że nie układamy już pseudowyrazów – nasze wyrazy i zdania muszą „mieć sens”.
Takie zdania i słowa ułożyła Milenka:
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?
Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!
Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.
Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?
Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?
Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
DIY pomoce terapeutyczne Kreatywne SOS Montessori materiał językowy nauka czytania zabawy logopedyczne