Wprowadzamy kalendarz pogody

Wprowadzamy kalendarz pogody


Życie dorosłych porządkuje kalendarz. Jak jednak zwrócić uwagę dziecka na cykliczność dni tygodnia i miesięcy oraz zmienność zjawisk pogodowych? Wykorzystując Kalendarz Pogody, który zaangażuje dzieci i stanie się częścią codziennego rytuału w przedszkolu lub w domu. Dziecko zapoznaje się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi pogody, potrafi nazwać pory roku, dni tygodnia, miesiące.

Nasz kalendarz pogody

Praca z kalendarzem zachęci dziecko do systematycznego obserwowania zmian atmosferycznych, określenia stanów pogodowych, rozpoznawania i właściwego interpretowania graficznych symboli pogodowych.

W internecie można znaleźć wiele typów Kalendarzy Pogody – zarówno pomysłów do samodzielnego wykonania, jak i gotowych Kalendarzy, które wystarczy kupić i czekać na listonosza. Wszystkie Kalendarze jakim się przyglądałam były niestety zbyt skomplikowane dla Milenki. Przypinanie dni tygodnia, nazw miesięcy, pór roku, pogody – to jest zdecydowanie zbyt dużo dla mojej córki. Poza tym cena takiego kalendarza w wysokości 60 czy 80 zł także nie zachęciła mnie do zakupu.

Jak przygotowałam kalendarz pogody?

Na początek skupiłam się tylko na dniach tygodnia i obserwacji pogody.
Przygotowałam planszę z dniami tygodnia napisanymi czcionką bezszeryfową Arial – zgodnie z wytycznymi symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania. Nazwy dni tygodnia wprowadzam córce globalnie. Dodatkowo pod każdym dniem narysowałam kropki, które pomogą jej policzyć i zrozumieć który dzień tygodnia jest dziś. I tak poniedziałek – to pierwszy dzień tygodnia, więc jedna kropka, wtorek – drugi dzień – więc dwie kropki. I tak dalej.

Przygotowałam także etykiety z podstawowymi zjawiskami atmosferycznymi: słońce, częściowe zachmurzenie, deszcz, śnieg, burza itp.
Całość wydrukowałam, zalaminowałam. Na planszy Kalendarza i etykietkach przyczepiłam rzepy. Na naszym kalendarzu pogodę będziemy obserwować dwa razy dziennie – rano i po południu.
W dolnej części kalendarza, również umocowałam rzep na którym umieściłam piktogramy, które córka po prostu przenosi w odpowiednie miejsce.

W późniejszym czasie wykonam córce kolejną planszę, na której dni tygodnia będzie już przyczepiała sama i wprowadzę jej wtedy pory roku, następnie miesiące itd. Na początku skupiam się na zupełnych podstawach i prostocie kalendarza, aby pomóc jej zrozumieć i zapamiętać kolejności dni tygodnia oraz zmienność zjawisk atmosferycznych. Starsze dzieci, które już osiągnęły ten pierwszy podstawowy poziom, na pewno poradzą sobie z bardziej skomplikowanym, wieloelementowym Kalendarzem Pogody, w którym występują pory roku, miesiące a nawet data dzisiejszego dnia.


Kalendarz Pogody

Co daje praca na kalendarzu pogody?

Nasz Kalendarz Pogody jest bardzo prosty, ale mimo swej prostoty pomaga dziecku:
– doskonalić umiejętność przeliczania w zakresie do 7
– kształtować pojęcie liczby w aspekcie porządkowym (Wczoraj była środa, to trzeci dzień tygodnia, który dzień tygodnia jest dziś? Policzymy razem?)
– kształtować umiejętność odczytywania pogody za pomocą piktogramów (jaka pogoda była wczoraj?)
– utrwalać znajomość nazw dni tygodnia
– ćwiczyć systematyczność i wytrwałość (na małą skalę, ale trzeba jednak pamiętać o regularnym wypełnianiu kalendarza)
– ćwiczyć spostrzegawczość i umiejętność obserwacji zjawisk pogodowych
– poszerzać słowik czynny i bierny

Co jeszcze?

Po namalowaniu piktogramów w części 2 zostało mi jeszcze dużo miejsca na kartce. Szkoda było marnować papier, więc dorysowałam piktogramy pogodowe czarno-białe. Dziecko może je dowolnie pokolorować.

Taki kalendarz możecie również bardzo prosto przygotować sami: na kartce papieru narysować, tabele a dziecko może samo malować piktogramy pogodowe. Ja postanowiłam zrobić kalendarz z przyczepianymi piktogramami, bo wiem, że mojej córce malowanie znudziłoby się po jednym dniu. W ten sposób jestem w stanie przyciągnąć jej uwagę oraz chęć współpracy przez dłuższy okres czasu.

W pierwszy wieczór, w którym pokazałam jej kalendarz i tłumaczyłam zasady jego działania, była tak szczęśliwa, że może przyczepiać dowolnie piktogramy, że  pogoda w naszym mieście przez cały ubiegły tydzień zmieniała się chyba 100 razy 😉
Nasz kalendarz przymocowałam za pomocą magnesów na lodówce w kuchni. Można także zrobić dziurki, przepleść sznureczek i powiesić w dowolnym miejscu.

U nas wczoraj było słonecznie, a po południu bardzo wietrznie. Dziś jest piękne słońce, a u Was?


Kalendarz Pogody


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń Radośnie rosnę i myślę dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz "KOSMOS" – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

7 komentarzy

 1. Świetny sposób na zapoznanie dziecka z przemijaniem kolejnych dni, pojęciami “dzisiaj”, “wczoraj”, “jutro”, a także porami dnia i stanami pogody! Proste, czytelne, a zarazem przyjemne i interesujące dla dziecka 🙂 z doświadczenia wiem, że wymienione wyżej umiejętności są trudne dla naszych podopiecznych, a taka pomoc jest idealnym sposobem na ich naukę. Pozdrawiamy i zapraszamy do siebie 🙂

  • Marzena pisze:

   Bardzo dziękuję za komentarz. Zgadzam się z Panią. Milenka jeszcze trochę nie ogarnia terminów i pojęć takich jak “wczoraj”, jutro” ale mam nadzieję, że praca z tym kalendarzem pogody pomoże jej zrozumieć upływ czasu oraz chętnie będzie prowadziła obserwację zjawisk atmosferycznych.

 2. miraga pisze:

  Świetne wykonanie. U nas dni tygodnia też słabo niestety, ale pory roku coraz lepiej.

  • Marzena pisze:

   U nas ani dni tygodnia, ani pory roku – na razie to jedna wielka abstrakcja – ale pilnie się uczymy 🙂

 3. AK pisze:

  U mnie za to syn pory roku ma opanowane czym mniej więcej się charakteryzują i jak idą po kolei. Za to męczy nas ciągle o dni tygodnia, codziennie się pyta jaki dziś jest dzień tygodnia, ale na razie nie jest w stanie zapamiętać. Wczoraj, jutro i dziś myślę, że rozumie dobrze. Bardzo się cieszę, że ma Pani chęć i siłę udostępniania takich przeróżnych rzeczy, bo Ja całkowicie nie mam uzdolnień plastycznych w żadnej chyba dziedzinie.

  • Marzena pisze:

   U nas niestety, mimo całego mojego entuzjazmy Milcia ma nadal problemy ze zrozumieniem zależności między tym co widzi za oknem a tym co ma przypiąć na tablicy. No ale afatycy tak niestety mają i czeka nas jeszcze ogrom pracy.
   Fajnie, że Pani synek już rozumie pory roku – u nas ten temat to nadal “czarna magia” .

 4. Cudowna pomoc! Trafia w nasze potrzeby w dziesiątkę! Właśnie chciałam dla córki robić mapę pogodową, ale myślę, że taki kalendarz pogody będzie nawet lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *