Z żółwiami za pan brat

Z żółwiami za pan brat

Kolejny dzień spędzamy w towarzystwie żółwi. Czytałyśmy na naszych sylabowych żółwiach, a także zaproponowałam Milenie wiele zabaw plastycznych wspomagających rozwój motoryki małej.

Budowa żółwia:

Ale nim przystąpiłyśmy do prac plastycznych zapoznałam ją z podstawami budowy żółwia.

Dla mnie zawsze żółw to głowa, ogon, łapy przednie, tylne i skorupa. Na tym kończyła się moja wiedza.

Cudowne w pedagogice Montessori jest to, że gdy opracowuję Milenie jakiś temat od razu sama wiele się uczę. Uczę lub przypominam materiał który gdzieś siedzi w czeluściach mojej głowy, dawno zepchnięty gdzieś w kąt.

I tak przygotowując Milenie kartę z budową żółwia stwierdziłam, że może trochę szerzej niż głowa, łapy i skorupa?

I tak oto dowiedziałam się, że skorupa żółwia składa się z trzech części: tarczy brzeżnej, tarczy żebrowej i tarczy kręgowej.

Budowa żółwia

Następnie zaproponowałam jej różnorodne prace plastyczne. Zaczęłyśmy od zrobienia żółwia z nasion.

Do miseczek wsypałam kaszę jaglaną i ryż, a później doniosłam jej jeszcze miseczkę z soczewicą.

Flamastrem na kartce narysowałam kształt żółwia. Milenka smarowała klejem poszczególne fragmenty żółwia i dowolnie ozdabiała biorąc nasiona i kasze palcami. Zwracałam też baczną uwagę na to, aby był to chwyt pęsetowy a sam fakt sypania ziaren na klej odbywał się poprzez ruch palca wskazującego i kciuka – dokładnie tak jak solimy potrawę.

Mileny żółwik powiesiłyśmy na tablicy korkowej – pod schematem budowy żółwia.

Jako następną pracę przygotowałam jej żółwia z papieru. Kartka papieru, flamaster, klej i papier kolorowy pocięty na paski.

Na papierze narysowałam ponownie kształt żółwia i wyjaśniłam Milence w jaki sposób ma przyklejać poszczególne paski. Należy zagiąć obydwa końce, posmarować klejem i przykleić na przeciwległych stronach żółwia. Każdy kolejny pasek krzyżuje się nad poprzednim i w ten sposób otrzymujemy ciekawą wypukłą skorupkę żółwia.

Na koniec naszych szaleństw plastycznych zrobiłyśmy żółwie z wytłoczek.

Wytłoczki należy pociąć na pojedyncze części, a następnie pomalować.

Z kolorowego papieru wycięłyśmy łapy przednie i tylne.

Na zielone pomponiki Milena nakleiła ruchome oczy, a następnie przy pomocy kleju vicol (szukałam w domu magika ale syn mi podprowadził…. więc ja podprowadziłam mu vicol 😉 ) przykleiła łapy oraz głowy do żółwików. Sumarycznie zrobiła 4 żółwiki 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie i mam nadzieję, że nasze prace plastyczne Was zainspirowały.

Zapisz


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *