Walizeczka pełna pomysłów

Walizeczka pełna pomysłów

Parę dni temu byłam z Milenką w sklepie Tiger, gdzie wpadła mi w oko, mała metalowa walizeczka. Oczywiście od razu ją kupiłam, gdyż cena była bardzo zachęcająca. Zaledwie 10 zł a tyle możliwości 🙂

Dziś chciałabym pokazać Wam do jakich ćwiczeń terapeutycznych ją wykorzystujemy.

Do walizeczki wkładam sylabki. Zadaniem Mileny jest otworzyć walizeczkę – co nie jest takie proste, bo otwiera się dość ciężko – więc popracują trochę rączki 😉

Następnie Milena wyjmuje umieszczone w środku sylabki i układa z nich wyraz a następnie go odczytuje.

Na początku dajemy dziecku tylko 2 sylabki, aby ułatwić mu pracę. W chwili gdy dziecko już dobrze będzie sobie radziło ze złożeniem 2 sylabek w wyraz – wkładamy 4 sylabki. Zadaniem dziecka będzie ułożenie 2 wyrazów. I tak dalej i tak dalej, ilość sylabek w walizeczce dostosowujemy do możliwości dziecka.

Inną wersją tej samej zabawy jest wypowiedzenie na głos słowa np. mama. Dziecko otwiera walizkę i wśród wrzuconych sylabek wyszukuje sylabki MAMA, wyjmuje je i układa słowo.

 

Do pudełka wrzucamy dowolną ilość liczmanów. Przed dzieckiem kładziemy etykietę z cyfrą. Zadaniem dziecka jest wyjęcie z walizki tylu liczmanów ile wskazuje cyfra.

Inny wariant jest taki, że dziecko wkłada do pudełka tyle liczmanów ile wskazuje cyfra. My już idziemy dalej i przeliczamy do 20 🙂

Do pudełka wkładamy naklejki filcowe. Zadaniem dziecka jest wyjęcie dowolnych naklejek i ułożenie z nich sekwencji. Wbrew pozorom dla dziecka takie ćwiczenie wcale nie jest łatwe. Co innego jest gdy dziecko widzi sekwencję i musi ją tylko kontynuować, a zupełnie czym innym, o niebo trudniejszym jest, gdy z przypadkowego zbioru naklejek musi samo wymyślić sekwencję. To jest naprawdę bardzo trudne i warto abyście na początku pokazali dziecku na czym polega ćwiczenie.

Tak sobie radzi Milenka:

Pozdrawiam Was serdecznie 🙂

Zapisz


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *