9 zabaw z układanką serca

9 zabaw z układanką serca



Pomyślisz sobie: kawałek deski z otworami, wycięte serca z grawerem, oj wielkie mi mecyje! Dziś chciałam Ci pokazać jak wiele ćwiczeń i zabaw można wycisnąć z tej układanki.

Gotowa?

Przygotowałam dla Ciebie 9 różnych zabaw które możesz wykonać na układance „Serca” firmy SkumajTo


Układanka serca

Dowolne układanie

Połóż przed dzieckiem układankę, wyjmij wszystkie serduszka i poproś aby dowolnie ułożyło w podstawie. To najprostsza możliwa zabawa, dzięki której dziecko ćwiczy koordynację ręka – oko, pięknie pracują mu paluszki doskonaląc chwyt.


Układanka serca

Pół na pół

W tej zabawie przechodzimy na poziom „ciut wyżej” 🙂 Tak jak poprzednio – połóż przed dzieckiem podstawę z otworami. W podstawie ułóż połówki serduszek, a pozostałe połówki serduszek rozłóż na stoliku przed dzieckiem. Zadaniem dziecka jest odszukanie brakującej połówki serduszka i włożenie go do podstawy.

Bardzo Cię proszę pamiętaj, że od tej zabawy, aż do końca wszystkich zabaw musisz pamiętać o poprawnym układaniu. Jak w pierwszej zabawie zupełnie nieistotne było, w jakiej kolejności dziecko układa serduszka, tak od tej chwili: to szalenie ważne!

Pamiętaj aby dziecko układało połówki serduszek najpierw w rzędzie górnym, później dolnym od strony lewej do prawej.

Tak jest urządzony nasz świat, że czytamy i piszemy od lewej do prawej i taki sposób układania układanek już najmłodszych lat życia dziecka pomoże mu w przyszłości w nauce czytania i pisania.


Układanka serca

Pół na pół – dotknij i poczuj

W tej zabawie układankę przygotowujemy dokładnie tak samo jak w poprzedniej: w podstawie leżą połówki serduszek, a brakujące części serduszek leżą przed dzieckiem.

Teraz przygotuj apaszkę lub szalik i zawiąż dziecku oczy. Dziecko za pomocą tylko i wyłącznie dotyku sprawdza fakturę na pierwszej połówce serduszka w podstawie. Jego mózg zapamiętuje nadrukowany wzór właśnie za pomocą dotyku. Następnie dziecko spośród połówek serduszek rozłożonych przed nim – również tylko za pomocą dotyku wyszukuje takie samo i układa w podstawie układanki.

Pamiętaj o tym, że wynik ćwiczenia sprawdzamy dopiero po ułożeniu przez dziecko wszystkich serduszek w podstawie.

Memory

Przygotuj odpowiednią ilość serduszek do możliwości percepcyjnych dziecka. Wiadomo, że dziecka 2-3 letniego nie możesz zarzucić od razu wszystkimi serduszkami, bo zrobisz mu w głowie groch z kapustą, a nie efektywną zabawę. Przygotuj na początek 2-3 serduszka. Jak się okaże, że dziecko sobie świetnie radzi, wtedy możesz zwiększać ilość elementów.

Bo wiesz… nie sposób zdołować dziecko na starcie, że nie potrafi, nie radzi sobie, że to za trudne! Cała finezja efektywnej terapii, zabawy i wspierania rozwoju dziecka tkwi w umiarze i dostosowywaniu zabaw do możliwości dziecka.

Konkretnego, TWOJEGO dziecka, a nie dziecka sąsiadki czy koleżanki z internetów.

Lepiej na start zawsze dać dziecku zadanie łatwe, a w kolejnej próbie zwiększyć ilość elementów ( o jeden czy dwa, a nie o wszystkie na raz oczywiście), niż je zniechęcić na starcie. Pamiętaj proszę o tym!

Pomieszaj serduszka, połóż je „do góry nogami” czyli wzorem w stronę blatu i grajcie w klasyczne memory: kto ma parę, ten ją zabiera.

Memory dotykowe

W memory dotykowe gracie dokładnie tak samo jak w klasyczne. Gra ta różni się tylko tym, że macie zawiązane szalikiem lub apaszką oczy, a pracuje tutaj głównie twój i dziecka dotyk. Odkrywamy dwie połówki serduszek i za pomocą dotyku sprawdzamy czy stanowią parę i wzór na nich jest ten sam.


Układanka serca

Układanka lewopółkulowa

Tak! Możesz potraktować tę układankę jako układankę lewopółkulową!

W tym celu wytnij serca z kartonu – serca te są załączone do układanki. Ponad podstawą układanki ułóż serca i poproś dziecko, aby w podstawie ułożyło taki sam wzór, jak ten który z papierowych serduszek ułożyłaś ponad planszą.


Układanka serca

Gdy ta wersja układanki już nie sprawia już dziecku trudności, rozetnij kartonowe serduszka zgodnie z naniesionymi na nich liniami. Ponad planszą ułóż dziecku wzór układanki. Tym razem jest to wersja trudniejsza, więc każde serduszko powinno składać się z dwóch, różnorodnych wzorów np. kwadraciki i koła.


Układanka serca

Sekwencje słuchowe

Nazwijcie na głos wzory na serduszkach i zdecydujcie się na jedno nazewnictwo. U nas są to kropki, kółka z dziurką, paski, kwadraty itp.

Poproś dziecko aby wysłuchało sekwencję jaką wypowiesz i ułożyło serduszka. Powiedz do dziecka na przykład: Ułóż kwadraty, kółka z dziurką, kropki i paski. Dziecko stara się zapamiętać sekwencję którą wypowiedziałaś i buduje dwa serduszka. Jedno serduszko będzie miało nadrukowane: kwadraty i kółka z dziurką. Drugie natomiast kropki i paski.

Przypominam tutaj bardzo mocno o układaniu od lewej do prawej.


Układanka serca

Zobacz i ułóż

W drewnianej podstawie połóż papierowe serduszka.

Zadaniem dziecka jest obejrzenie jaki wzór jest nadrukowany na papierowym serduszku, odszukanie go pomiędzy innymi rozsypanymi na stole i włożenie w podstawę układanki.


Układanka serca

Kalkowanie

Czy można za pomocą tej układanki wykonać prace plastyczne? Jak najbardziej! Pokaż dziecku jak to zrobić:

Na blacie stołu ułóż serduszko, jedno, dwa lub więcej. Przykryj je kartką papieru, weź kredki świecowe i rysuj po serduszku. Wzór odbije się na papierze.

W ten sposób dziecko może stworzyć laurkę na Dzień Mamy lub Dzień Taty, może stworzyć piękną pracę plastyczną domalowując potem farbami do serduszek – łodygi. Liście może stworzyć z wyciętego kolorowego papieru lub krepiny i powstaną piękne serduszkowe kwiaty. Może doklejać cekiny, brokat, kawałki pianki kreatywnej czy strzępki materiału. A gdy wokół serduszek naklei watę – serduszka będą fruwały w obłokach- wystarczy im tylko domalować skrzydła.

Podoba Ci się ta układanka?

Jeśli zastanawiasz się nad jej zakupem mam dla Ciebie kupon rabatowy na jej zakup do sklepu SkumajTo. A w zasadzie kupon ten obejmuje dwie układanki.

Na hasło: KREATYWNEWROTA dostaniesz 10% rabatu na zakup układanki Serca oraz Kotek. Kupon jest waży w dniach 10.02. 2020 do 12.02.2020.

A może wolisz to obejrzeć?

Podczas spotkania live #CzasNaPogaduchy, które odbyło się 6 lutego 2020, pokazywałam i opowiadałam o wszystkich powyżej opisanych ćwiczeniach. Jeśli chcesz możesz obejrzeć zapis spotkania tutaj:



Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *