Łatwe zabawy rozwijające ciekawość dziecka

Łatwe zabawy rozwijające ciekawość dzieckaDzisiaj chciałabym zaproponować Ci szybkie i łatwe zabawy dla dziecka, które pobudzą nie tylko jego ciekawość otaczającego świata, ale także pomogą mu na przykład zrozumieć jak tworzy się chmura i co ma wpływ na jej tworzenie się.

Budowa trasy rajdowej czyli ruch ciał na równi pochyłej

To pierwsza zabawa jaką chcę Ci zaproponować a ma ona na celu dostrzeganie i rozumienie przez dziecko zależności prędkości staczania się przedmiotów z równi pochyłej i wtaczania ich na tę równię – od kąta nachylenia jej powierzchni.

Materiały jakich potrzebujesz

To samochodziki, kamienie lub cegły oraz deseczki różnej długości. Gdy zabawę przeprowadzasz w domu – zamiast cegieł i kamieni możesz użyć na przykład pudełek po butach.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat rajdów samochodowych, pokaż dziecku krótkie filmy z różnego rodzaju rajdów. Zaproponuj później dziecku, aby zbudowało trasę rajdową ze zgromadzonych materiałów i urządźcie sobie wyścigi samochodowe.

Co dalej?

Porozmawiaj z dzieckiem na temat dostrzeżonych przez dziecko zależności pomiędzy wielkością kąta nachylenia powierzchni trasy, a zachowaniem się pojazdów w trakcie wjeżdżania i zjeżdżania z niej samochodzików.

Pamiętaj o tym, aby nie wyręczać dziecka w obserwacjach, a tylko zadawać mu odpowiednie pytania nakierowujące tok jego myślenia i analizowania.

Jakie pytania możesz zadać?

  • Na którą górkę łatwiej wjedzie popchnięty samochodzik?
  • Dlaczego samochodzik nie może wjechać na stromą górkę?
  • Z jakiej góry samochodzik zjedzie najdalej?
  • Co może stać się z samochodzikiem, gdy zjedzie z bardzo stromej góry?

Zademonstruj także dziecku sposób sprawdzania wybudowanej trasy poprzez popychanie samochodzików i obserwowanie ich zachowania w trakcie wjazdu i zjazdu.

Pamiętaj także o tym aby obniżyć górkę poprzez wyjęcie jednego kamienia (pudełka) i ponowne sprawdzenie zachowania popchniętego samochodu.


Chmura

Celem tej zabawy jest sprawdzenie w jaki sposób tworzy się chmura i co ma wpływ na jej utworzenie się.

Materiały jakie będziesz potrzebować to plastikowa butelka, wrzątek i kostka lodu.

Jak wykonać doświadczenie?

Do plastikowej butelki nalej wrzątek, zakręć butelkę i odstaw na chwilę. Po chwili odlej częśc wody. na szyjkę butelki dziecko kładzie kostkę lodu i w ten sposób obserwuje jak gorąca para wodna w zetknięciu z zimnem skrapla się i tworzy chmurkę.Woda i lód

czyli wprowadzenie dziecka w zagadnienia parowania, krzepnięcia i topnienia wody.

Materiały jakich potrzebujesz to kubek po jogurcie, woda i barwnik. Jeśli nie masz barwnika możesz do zabarwienia wody użyć farb plakatowych.

Jak to wykonać?

Zabarw wodę i wlej do kubeczka po jogurcie. Oznaczcie razem z dzieckiem jej poziom mazakiem na zewnętrznej stronie kubeczka.

Wstawcie kubeczek z wodą do zamrażalnika i co jakiś czas oznaczajcie poziom krzepnącej wody, oglądając jak podczas krzepnięcia zwiększa się jej objętość.

Gdy woda zamarznie, możecie kubeczek wystawić na blat kuchenny i obserwować jak topnieje i zmniejsza się jej objętość.


Podobały Ci się te zabawy?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!

Sprzedaż 2 edycji kursu rozpoczyna się 7 września!
Czy wiesz, że możesz także zobaczyć i wysłuchać jak wyjaśniałam te zabawy podczas spotkania #CzasNaPogaduchy?

Możesz obejrzeć zapis spotkania na poniższym filmie:


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *