Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody

Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody


Woda na naszej „niebieskiej” planecie znajduje się w ciągłym ruchu, nazywanym cyklem hydrologicznym. Wynika z tego, że zasoby wodne pozostają niezmienne od milionów lat. Krążąc w atmosferze, na ziemi i pod ziemią, woda napędza ten cykl bez końca.

Na czym to polega?

Pod wpływem ciepła słonecznego, morza, rzeki i jeziora parują, czego dowodem są unoszące się wysoko w atmosferze chmury, będące skupiskiem pary wodnej, skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. „Popychane” przez wiatr chmury przemieszczają się nad chłodnymi regionami, a tworzące je krople zwiększają swoją objętość i spadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda opadowa przesiąka w głąb ziemi, poprzez spływ powierzchniowy oraz podziemny zasila wody stojące i płynące. W wyniku parowania i transpiracji – wydalania wody przez rośliny, powraca ona do atmosfery. Proces zaczyna się od nowa.


Jak ten proces zobrazować małemu dziecku, tak aby go zainteresować?

Owszem można tłumaczyć na „sucho” podczas słonecznej czy deszczowej pogody.

Ale o ileż ciekawiej i łatwiej dziecko zrozumie ten cykl gdy pokażemy mu ciekawy eksperyment?

Do przygotowania eksperymentu będziemy potrzebowali:

  • woreczek strunowy
  • wodę
  • niebieski barwnik do jaj
  • taśmę klejącą
  • marker
  • opcjonalnie wieszak do spódnic i sznurek

Jak to zrobić?

Na woreczku strunowym narysuj schematyczny rysunek obiegu wody. Im starsze dziecko tym więcej szczegółów, możecie także każdą fazę cyklu opisać: parowanie, opady itp.

Do woreczka wlejcie wodę zabarwioną barwnikiem do jaj. Zamknij woreczek i za pomocą taśmy klejącej zamocuj do okna.

Ja obawiałam się, że moje wszędobylskie koty strąca worek i będę miała niebieską powódź w domu, więc woreczek zamocowałam na wieszaku do spódnic. Wieszak zawiesiłam na drążku od firan i gotowe.

Teraz tylko czekamy aż słońce zaświeci na nasze okna, a woda zacznie parować, następnie skraplać się pokazując dziecku mały obieg wody w przyrodzie.



Podobała Ci się ta zabawa?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!

Sprzedaż kursu kończy się 9 lutego, więc jeśli tylko masz ochotę dołączyć – nie zwlekaj!




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *