Trening umiejętności społecznych

Trening umiejętności społecznych


Trening Umiejętności Społecznych ma na celu nauczyć m.in. tego, jak reagować na swoje emocje, jak komunikować się z innymi ludźmi czy jak współpracować w grupie.

Daje on możliwość przećwiczenia, modelowania czy też całkowitej zmiany zachowania. Naturalny trening społeczny to przede wszystkim doświadczenia społeczne czy rodzinne. Każda codzienna sytuacja jest możliwością do doskonalenia umiejętności. Niestety nie każde dziecko z równą efektywnością nabywają tych umiejętności. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi Trening Umiejętności Społecznych.

Do kogo skierowany jest Trening Umiejętności Społecznych?

Trening Umiejętności Społecznych, czy inaczej w skrócie TUS na początku był skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i dla osób, które potrafiły czytać i pisać. Szybko jednak zauważono, że wykorzystując dostępne narzędzia i rozwiązania, można dopasować TUS do pracy z dziećmi i dorosłymi z różnym stopniem niepełnosprawności – umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. A także z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz zaburzeniami zachowania. Potrzebę pracy tą metodą wpisano w różnego rodzaju rozporządzenia oraz we wskazania dla terapeutów w orzeczeniach o niepełnosprawności.

Na czym polega Trening Umiejętności Społecznych?

Trening Umiejętności Społecznych polega na nabywaniu i podnoszeniu konkretnych umiejętności społecznych, a także na oduczaniu zachowań niepożądanych i nieadekwatnych.

Trening u niektórych dzieci może trwać nawet kilka miesięcy, a nawet lat. Zachowanie dziecka nie zmieni się w mgnieniu oka, poza tym w szybkim tempie nie zmienimy zachowania dziecka na adekwatne i akceptowane społecznie. Trening jest długim i systematycznym procesem.

TUS odbywa się nie tylko poprzez zajęcia grupowe – istotne jest to, aby nabywane umiejętności dzieci stopniowo wdrażały w życie toczące się poza gabinetem terapeutycznym.

Trening Umiejętności Społecznych – zestaw kreatywny

Nie ukrywam, że jest mi niezmiernie miło w ramach mojej współpracy z Wydawnictwem WiR opisać Wam najnowsze narzędzie „Trening Umiejętności Społecznych – zestaw kreatywny„.

Jest to gruba kartonowa teczka autorstwa Anny Jarosz – Bilińskiej, która ma zastosowanie zarówno w terapii, jak i w codziennej zabawie z dzieckiem.

W teczce znajduje się szereg pomocy służących do nauki rozpoznawania, nazywanie emocji i ich skalowania, ale nie tylko. Zawiera także ćwiczenia umiejętnego wybierania stroju dostosowanego do okazji, sytuacji czy pogody. Do teatru nie wybierzemy się przecież w stroju kąpielowym i klapkach basenowych. To także bardzo ważna umiejętność, którą powinno opanować dziecko.

Co można zrobić za pomocą tego zestawu?

Po pierwsze w ciekawy sposób przedstawić dziecku tematy dotyczące emocji. Dziecko może komponować twarze wyrażające różne stany emocjonalne, a następnie uczyć się je nazywać. Do tego celu służą specjalne karty oraz grube kartonowe tafelki z różnymi wyrazami oczu i ust.





Aby ułatwić pracę z zestawem, autorka do zestawu dodała tzw. katalog emocji oraz katalog sytuacji. Są to etykietki do wycięcia, które znacząco ułatwią dziecku pracę z zestawem. Dziecko może wylosować z katalogu sytuacji jedną etykietkę, a następnie zastanowić się jaką emocję wywołuje w nim dana sytuacja.





Zestaw jest bardzo rozbudowany i naprawdę można wykorzystać go na wiele sposobów. Możecie poprosić dziecko, aby z katalogu emocji wylosowało jedną, a następnie ułożyło z kartonowych tafelków twarz wyrażającą daną emocję. Do zestawu dołączone są także schematy głów na których dziecko może samodzielnie narysować daną emocję.





Co jeszcze ciekawego znajdziecie w środku?

Specjalne karty do skalowania emocji dzięki którym dziecko może nauczyć stopniować nasilenie emocji na przykładzie różnych sytuacji życiowych. Do tego celu służą plansze z górami, np. „Moja góra strachu”.

Kolejne bardzo ciekawe plansze z rysunkiem schematu ciała służą do wypisywania mocnych stron. Dziecko może na nich wypisać swoje mocne strony np. ładnie śpiewam i obok może narysować ilustracje, które będą symbolizować daną umiejętność.






W teczce znajduje się jeszcze bardzo dużo postaci wraz z katalogiem ubrań. Dziecko wycina ubrania i ubiera postaci adekwatnie do pory roku, wykonywanego zawodu czy sytuacji w jakiej znajduje się dana postać.






Wszystkie elementy tego zestawu tworzą ze sobą spójną całość. Możecie wykorzystać je do omawiania jednego tematu, np. złości. Wówczas na schemacie twarzy dziecko rysuje, jak wygląda gdy odczuwa złość, zwracając uwagę na charakterystyczne elementy mimiki.

Z kartoników układa twarze wyrażające daną emocję, a na schemacie postaci zaznacza, co się wtedy dzieje w jego dziele gdy odczuwa daną emocję. Na swojej górze złości umieszcza sytuacje, które powodują, że czuje złość.

Słowem podsumowania

Praca z tym zestawem otwiera przestrzeń dla wyobraźni i kreatywności, gdyż nie jest zestawem sztywnych reguł i zasad jak należy pracować z dzieckiem.

Moim zdaniem zestaw ten to zdecydowane MUST HAVE każdego gabinetu logopedycznego, pedagogicznego i psychologicznego.

Czy warto go kupić do domu? Jeśli Wasze dzieci mają około 3-7 lat i nie potrafią radzić sobie z emocjami, nie potrafią ich rozróżniać, nazywać czy skalować – ten zestaw będzie bardzo ciekawym urozmaiceniem Waszych aktywności w tym temacie.



Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *