Quadrados

Quadrados

Quadrados to kolejny świetny produkt firmy Buu – Strasznie Fajne Zabawki , który niedawno ukazał się na rynku. Jest to gra która powstała w oparciu o motywy klasycznej gry domino. Stanowi doskonały trening logicznego  myślenia, a także uczy cierpliwości i precyzji w wyborze odpowiedniego ruchu.

Czym różni się Quadrados od domina?

Do rozgrywki wykorzystywane są klocki w kształcie kwadratów, które są podzielone na pola oznaczone odpowiednią
liczbą oczek (1, 2 lub 3) lub puste. W całym zestawie (48 kafelków) występują klocki we właściwej ilości kombinacji.

Zasady

Quadrados to gra towarzyska przeznaczona dla dwóch lub więcej osób, a jej zasady są bardzo łatwe do zrozumienia. Wszystkie klocki należy rozłożyć na polu gry nadrukiem do dołu. Gracze z puli wybierają klocek startowy (do którego pierwszy zawodnik będzie mógł dokładać swoje kafelki) i odwracają go. Każdy z uczestników losuje po trzy klocki z puli. Gra może mieć charakter jawny lub tajny – gracze mogą odsłonić posiadane klocki lub do końca gry ich nie odwracać. Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy gracz, dalsza część rozgrywki odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Zadaniem każdego z uczestników jest dokładanie pasujących elementów z własnej puli do powstającego łańcucha, ale wyłącznie do jednego kafelka dołożonego przez poprzednika.

 

Po każdej kolejce gracz dobiera z puli po 3 klocki. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy jako pierwszy wykorzysta wszystkie swoje klocki, a pula będzie już pusta lub żaden z uczestników nie ma już możliwości wykonania ruchu, a wszystkie elementy z puli zostały wykorzystane.

 

A jak gramy my?

 

Trochę inaczej, oczywiście 😉 Gra jest tak fantastyczna, że dowolnie można wymyślać jej zasady dostosowując je do poziomu dziecka.

Razem z Milenką opracowałyśmy swoje własne zasady które są następujące:

Każdy z graczy losuje 3 tafelki, a jeden tafelek jest startowy wykładany jest na środku stołu. Gracz w swojej turze może położyć dowolną ilość klocków – do dowolnych, pasujących klocków wyłożonych na stole. Po skończonym ruchu dobiera 3 tafelki z puli mówiąc: 1,2,3 teraz ty! Kolejny gracz w swojej turze stara się również wyłożyć na stół wszystkie tafelki które ma w swojej puli – dokładając jak poprzednik – do dowolnego tafelka wyłożonego na stole, nie tylko do tafelka położonego przez przeciwnika.

Parę zdjęć obrazujących jak wygląda nasza rozgrywka. Pierwszy gracz odwraca swoje tafelki (gra jawna):

 

 

Następnie gracz dokłada do klocka startowego wszystkie klocki jakie tylko może użyć. Graczowi udaje się dołozyć tylko 2 klocki, trzeci zostaje w jego puli.

 

 

Kolejny gracz odkrywa swoje klocki:

 

 

I dokłada do klocków wyłożonych na stole (temu graczowi udało się wyłożyć wszystkie 3 klocki jakie posiadał):

 

 

Quadrados w terapii

 

Gra Quadrados to nie tylko doskonały trening logicznego i strategicznego myślenia. przy użyciu tej gry możecie ćwiczyć układanki lewopółkulowe, które będą już wyższym stopniem wtajemniczenia – bowiem będą bardzo trudne.

Na stole rodzic układa wzór, a zadaniem dziecka jest wyszukać odpowiednie klocki i taki sam wzór odtworzyć poniżej. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem dziecko musi wybrać odpowiednie tafelki, przeliczyć czy w każdym trójkącie na klocku znajduje się odpowiednia ilość oczek jak we wzorze.

Oto przykładowy wzór układanki lewopółkulowej, składający się z 4 elementów – tzw. „czekoladka”:

 

Na stronie producenta możecie pobrać za darmo schematy do układanki lewopółkulowej.

 

Ile kosztuje i od jakiego wieku?

 

Gra kosztuje zadziwiająco mało jak na to ile czasu przy niej spędzicie – jest to bowiem gra z cyklu: „mamo pogramy jeszcze raz?”

Sugerowana cena producenta to 59 zł – powoduje, że śmiało możecie tę grę zapisać na liście: świetne prezenty dla dziecka na każdą okazję.

Według mnie to gra dla dzieci od około 5 roku życia wzwyż – bez górnego limitu wieku. Rozgrywki z mamą i tatą czynią grę jeszcze atrakcyjniejszą, tym bardziej, że często dziecko ogrywa rodziców. Milenka cyklicznie daje mi łupnia podczas rozgrywek 🙂

 

 


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *