Patyczaki

Patyczaki


Na rynku pomocy edukacyjnych pojawiają się czasem prawdziwe perełki. Bierzesz to do ręki i myślisz wtedy „Niby nic, takie proste…a tyle możliwości!” Dziś właśnie mam okazję zaprezentować Wam taką perełkę.

Patyczaki

To zabawka edukacyjna właśnie z tej kategorii „Niby nic, takie to proste a tyle możliwości!”. Patyczaki to zestaw patyczków, kulek i kart z ćwiczeniami. I tyle. Naprawdę. Patyki i kulki. Wszystko zgrabnie zapakowane w materiałowy woreczek. Patyczaki to nowa pomoc firmy Buu – Strasznie Fajne Zabawki.

Dlaczego mnie zachwyciły?

Ponieważ ogrom możliwości jakie ze sobą niesie ten niepozorny woreczek z patykami i kulkami jest po prostu niesamowity. Zacznijmy od tego, że wpływa na rozwój motoryki małej, pracę dłoni i palców. Genialnie wpływa na rozwój manipulacji. Jest niesamowitym wstępem do nauki liczenia na konkretach, świetnie sprawdzi się jako pomoc do analizy i syntezy wzrokowej, koordynacji ręka – oko. Jest tu też miejsce na naukę kolorów, czy wstęp do tworzenia podstawowych figur matematycznych. Możecie na Patyczakach ćwiczyć sekwencje, układanki lewopółkulowe czy zagrać w bierki lub domino.

Po prostu….

Stymulują, rozwijają wyobraźnię i kreatywność!

Zacznijmy od rozwoju motoryki małej…. przed każdym użyciem patyczaków dziecko samodzielnie wkłada kolorowe kulki na patyczki. Kulki wchodzą na patyczki bardzo łatwo i równie łatwo po skończonej zabawie można je zdjąć. Właśnie to, że dziecko już od samego początku tworzy zabawę jest dla mnie tak ważne. Nie dostaje bowiem gotowych patyków z kulkami zamocowanymi według jakiegoś schematu, który wymyślił sobie dorosły – lecz ono samo już od początku ma moc sprawczą i decyduje jakie kulki wybierze.

Może na patyk włoży kulkę czerwoną i białą? A może dwie czerwone? To ono podejmuje decyzję. Już od tych początkowych decyzji dziecka grając Patyczakami w domino, zależy jak potoczy się rozgrywka.

Jak grać w domino?

Podzielcie po równo patyczki pomiędzy graczy, a kolorowe kulki pozostawcie w woreczku. Gracze po kolei losują po dwie kolorowe kulki i zatykają na swoje patyczki – w ten sposób samodzielnie budując swoje patyczki. Ja preferuję wersję bez losowania – czyli wybieramy kolory kulek (bez czynnika losowania). Dlaczego?

Bo mogę między innymi przy okazji ćwiczyć z Milenką rozumienie poleceń czy dwuelementowe sekwencje słuchowe. Grając w domino patyczki układacie tak, aby dwie kulki tego samego koloru się stykały.



Aby rozegrać partię w domino będziecie potrzebowali…podłogi. To nie jest gra przy której usadzicie dziecko przy małym stoliku i będziecie grać. Tu jest miejsce na ruch…można z patyczków ułożyć naprawdę imponującego długiego węża, a aby dołożyć kolejny patyczek dziecko będzie musiało iść na drugi koniec salonu, bo dominowy wąż będzie długi. Możecie patyczki układać tak aby zakręcały lub przechodziły nad sobą. Ale na pewno nie możecie grać w domino przy małym stoliku – bo gra się na nim nie zmieści. I o to chodzi – dziecko ma chodzić, wstawać, kucać… Bo dzieci najlepiej uczą się w ruchu.

Gdy sięgnięcie po załączone karty wzorów….

Czeka Was mnóstwo emocji przy odwzorowywaniu układów zilustrowanych na kartach. Kart jest 12, dwustronnie zadrukowanych, otrzymujecie więc 24 zadania do ułożenia. Gdy znudzi Wam się układanie z kart, rozegrajcie grę pamięciową. Wykładacie na stół jedna kartę, staracie się zapamiętać ułożenie patyczków i kolory kulek na patyczkach.

Chowacie kartę ze wzorem i każdy z graczy nakłada kulki na patyczki tak jak je zapamiętał, a następnie z pamięci odtwarza wzór jaki zapamiętał (albo i nie bardzo 😉 ) . Myślicie, że to łatwe? No to spróbujcie – ja poległam bardzo szybko. Bo o ile łatwo było mi zapamiętać układ patyczków…tak jaki patyczek – jakie miał kulki i jak były ułożone, to już niekoniecznie.

Jeśli mało Wam kart – w ruch idą kredki i czyste kartki. Narysujcie sobie sami kolejne wzory do układania czy wzory do układanek lewopółkulowych.



A gdy…

Dacie dziecku kolorowe kubeczki – dziecko może uczyć się nazywania kolorów oraz kategoryzowania według koloru.

Gdy położycie na środku podłogi kawałek sznurka i po jednej stronie ułożycie wzór – dziecko może odtworzyć wzór po drugiej stronie sznurka ćwicząc tzw. układanki lustrzane.

A może ćwiczenia sekwencji? Na początek odwzorowywanie, później kontynuowanie a na koniec uzupełnianie. Pamiętajcie, że za każdym razem dziecko powinno samodzielnie wkładać kulki na patyczki.

A może gra zręcznościowa?

Oczywiście, że tak! Chwyćcie garść patyczaków i zagrajcie w bierki! Klasyczne bierki to malutkie patyczki, w które nie zagracie z 4 latkiem, bo się sfrustruje, zniechęci i odejdzie od zabawy. Dużymi Patyczakami zagracie z 4 latkiem w bierki, ponieważ dziecko będzie mogło wygodnie chwycić patyczek cała rączką.

A może budowanie wieży? Określcie wcześniej zasady – na przykład jeden bok wieży może zawierać tylko kulki określonego koloru, lub tylko kulki tworzące sekwencje: biały, zielony, biały, zielony…. i do dzieła!

Słowem zakończenia…

Czy polecam? Jak najbardziej! Lubicie pytać mnie „od jakiego wieku?” A ja naprawdę nie lubię odpowiadać na takie pytania, bo uważam, że nawet trudne pomoce, można tak dostosować, że poradzi sobie z nimi mniejsze dziecko. Ale dobrze – postaram się sprostać temu zadaniu.



Wielkość patyczków czyni z Patyczaków grę już dla 3 latków – pod warunkiem, że nie zostawicie dziecka sam na sam z Patyczakami. Mimo wszystko są tam małe części czyli kulki. A nie znam rodzica który lubi jechać na SOR bo dziecko połknęło kulkę…

Zestaw składa się z:
– 28 drewnianych patyczków (długość 25 cm)
– 56 drewnianych, kolorowych kulek z otworami ( średnica 2 cm)
– 12 dwustronnych kart z ćwiczeniami
– instrukcji 
– opakowania w formie bawełnianego worka (o wymiarach 35x 16 cm)

Gdzie kupić Patyczaki?

W sklepach współpracujących z Buu – Strasznie Fajne Zabawki – listę sklepów zarówno internetowych jak i stacjonarnych znajdziecie tutaj.


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *