Dlaczego nauka rozpoznawania kształtów jest taka ważna?

Dlaczego nauka rozpoznawania kształtów jest taka ważna?



Poznawanie kształtów jest najczęściej połączone z nauką kolorów. Taką naukę dziecko zaczyna bardzo wcześnie, poprzez zabawę różnego rodzaju sorterami. Rozróżniane kształtów to jeden z pierwszych sposobów identyfikacji i porządkowania informacji wizualnej.

Eksperci w dziedzinie nauczania początkowego potwierdzają, że umiejętność rozpoznawania i odwzorowywania kształtów ma ogromne znaczenie w procesie nauki pisania i liczenia. Dzieci, patrząc na kształty i szukając ich charakterystycznych cech: linii prostych, boków, kątów – rozwijają zdolność obserwacji.

Próbując je odtworzyć i odwzorować, ćwiczą spostrzegawczość i rozwijają zdolności manualne, a także nabywają umiejętność orientacji w przestrzeni. Dzięki takiemu treningowi dziecko dużo szybciej poradzi sobie z nauką pisania liter i cyfr, a także bieglej będzie poruszać się wśród bardziej zaawansowanych zagadnień matematycznych.

Jak możesz bawić się z dzieckiem w rozpoznawanie kształtów i kolorów?

Na początek wybierz jeden kształt, podaj jego nazwę jeśli dziecko jej nie zna. Zadaniem dziecka jest znalezienie wśród obrazków dzieci trzymających różne figury – obrazka z dzieckiem trzymającym na przykład kwadrat. Zadanie możesz utrudnić, dając dziecku kwadrat innego koloru niż kwadrat który trzyma postać na obrazku.





Następnie podaj dziecku planszę z wizerunkiem dziecka trzymającego figurę (np.prostokąt). Nazwijcie figurę, oraz podajemy nazwę jej koloru. Na plastikowym talerzyku wyłóż wszystkie wycięte figury. Zadaniem dziecka jest odnalezienie na talerzyku wszystkich prostokątów (kategoryzacja wg. kształtu) – bez względu na kolor i wielkość



IMG_4417


Możesz odwrócić plansze białą stroną na wierzch i poprosić dziecko aby podzieliło figury według koloru.



IMG_4419


Jak się jeszcze bawić?

Z wyciętych figur dziecko może układać sekwencje atematyczne. na przykład takie jak tutaj:



IMG_4422


Możesz zaproponować także dziecku szukanie w domu i na spacerze różnych przedmiotów o danym kształcie.

Ćwiczcie także sekwencje słuchowe: połóż- czerwony kwadrat, żółte koło. A także układanki bazujące na zasadzie: dorosły układa np. domek z kształtów, a zadaniem dziecka jest odwzorować taki sam pod spodem. Pamiętajcie o przeliczaniu kształtów dzieląc je na różne kategorie: ile jest czerwonych dużych kół a ile czerwonych małych gwiazdek, ile jest gwiazdek a ile kwadratów itp itd.

 

EDIT: Pomoc została wycofana ze sklepu.




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *