Nauka czytania – która z metod jest najlepsza?

Nauka czytania – która z metod jest najlepsza?

Nauka czytania

Jak wiecie czytanie należy do podstawowych umiejętności człowieka. Dlatego nauka czytania i pisania jest podstawowym elementem dziecięcej edukacji, a ogromne znaczenie mają metody, za pomocą których się to czyni.


Nauka czytania


Z niezliczonych wiadomości jakie do mnie piszecie, wiem, że wielu z Was nauka czytania spędza sen z powiek.

Wszyscy, którzy zajmują się nauką czytania, podkreślają złożoność tego problemu. Od wielu lat wywołuje on wiele kontrowersji i sporów zarówno wśród teoretyków, jak i u nauczycieli poszukujących jego optymalnego rozwiązania.



nauka czytania


Jedni i drudzy są zgodni, że złożoność problemu nie sprzyja znalezieniu uniwersalnej metody nauki czytania, która odpowiadałaby każdemu dziecku z osobna.

W Polsce na przestrzeni lat pojawiło się wiele metod nauki czytania. Coraz częściej czynione są też próby adaptowania do warunków polskich zagranicznych metod nauki czytania.



nauka czytania


Nie kwestionuję tego, że przeobrażenia, które dokonują się w odniesieniu do nauki czytania, zależą od wiedzy oraz kompetencji nauczycieli i rodziców.

I to my dorośli powinniśmy poszerzać naszą wiedzę, aby później móc wzbogacać dziecięcą naukę czytania.



nauka czytania


Nauka czytania – jak pomóc dziecku?

Powinniśmy wskazywać dziecku kierunek dalszych poszukiwań zgodnie z jego potrzebami, możliwościami i umiejętnościami. A nie bezrefleksyjnie stosować konkretną metodę nauki czytania, pomimo iż widzimy, że jest nieodpowiednia dla naszego dziecka.



Nauka czytania


Czytanie jest procesem złożonym i podlegającym rozwojowi. Dziecko zdobywa stopniowo umiejętność rozpoznawania słów, wzbogaca zasób słownictwa i pojęć, wykształca zdolność rozumienia myśli.

Z biegiem czasu czytane teksty stają się coraz bardziej skomplikowane pod względem słownictwa, liczby pojęć, zawiłości struktur gramatycznych.



nauka czytania


Metod nauki czytania jest bardzo wiele. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, która z metod jest dobra dla Twojego dziecka, w kolejnych artykułach z cyklu

#NaukaCzytania

opiszę Ci plusy i minusy każdej z metod. Tak, abyś decydując się na konkretną metodę nauki czytania u Twojego dziecka, odrobinę więcej o niej wiedziała.



nauka czytania


Jakie metody poznasz?

  • Metodę Domana,
  • Naturalną Naukę Języka (z inicjatywy Pye),
  • Metodę Przyłubskich,
  • Rocłowskiego,
  • Metery,
  • Metodę Dobrego Startu Bogdanowicz,
  • Metodę Montessori,
  • Freineta,
  • Arciszewskiej,
  • Majchrzak
  • oraz symultaniczno-sekwencyjną.


nauka czytania


Pamiętaj o tym, że czytanie należy do podstawowych umiejętności człowieka. Dlatego nauka czytania i pisania jest podstawowym elementem dziecięcej edukacji, a metody jakimi się to czyni, mają ogromne znaczenie!




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *