Scenariusz zabaw – W krainie zabawek

Scenariusz zabaw – W krainie zabawek

W krainie zabawek scenariusz

Szukasz pomysłu na zabawę lub gotowego scenariusza do zabawy z dzieckiem w domu, lub dziećmi w grupie przedszkolnej? Przygotowałam dla Ciebie scenariusz zabaw „W krainie zabawek”.

Cel zabaw

Celem zabaw, które Ci dziś zaproponuję jest doskonalenie świadomości artykulacyjnej języka, warg, żuchwy i podniebienia miękkiego.
Doskonalenie umiejętności naśladownictwa oraz ćwiczenie wrażliwości słuchowej i umiejętności rozpoznawania dźwięków płynących z otoczenia.

Dziecko będzie także podczas tych zabaw poznawało przedmioty wielozmysłowo poprzez wzrok, słuch i dotyk. Poćwiczy zdolności koncentracji uwagi i pamięci oraz podsystemy języka podczas zabaw logopedycznych, a także sprawność grafomotoryczną.

Metody jakie będziemy wykorzystywali podczas zabaw to zabawa kierowana, drama oraz ćwiczenia słuchowe i naśladowcze.

Scenariusz zabaw – potrzebne materiały

Przygotuj zabawki oraz ich ilustracje konturowe: autko, lalka, miś, piłka. (wydrukuj i wytnij ilustracje, możesz je także zalaminować, aby dłużej służyły).
Przygotuj także kartonowe pudełko, opaskę na oczy i nagranie dowolnej muzyki relaksacyjnej.scenariusz zabaw


Scenariusz zabaw – Zabawa wprowadzająca: „Poszukajmy skarbów”.

Wprowadź dziecko w temat zabaw opowieścią o krainie zabawek, w której zapanował bałagan, gdyż dzieci nie lubiły sprzątać.
Zabawki przestraszyły się i schowały się w różnych miejscach pokoju. Teraz trzeba je odszukać.


Po odnalezieniu przez dziecko zabawek, których ilustracje leżą na stoliku (auto, lala, miś,piłka) dziecko przyporządkowuje je do ilustracji, układając zabawki obok ilustracji.
Jeśli zabawek będzie więcej, poproś dziecko, aby przeliczyło ile jest piłek, lalek itp.scenariusz zabaw


Zabawa „Zaczarowane pudełko”.

Zabawki przełóż do dużego kartonowego pudełka z wyciętymi z boku otworami. Dziecko przez otwory wkłada ręce (możesz mu założyć opaskę na oczy, jeśli nie chce Ci się wycinać dziur w kartonie) i wybiera jedną zabawkę, nazywając ją, określając jej wielkość, kształt,miękkość itp. Następnie wyjmuje zabawkę z pudełka i sprawdza poprawność zadania.scenariusz zabaw


Scenariusz zabaw – Zabawa „Jaki to odgłos?”

Twoim zadaniem jest naśladowanie dźwięków kolejnych zabawek, a zadaniem dziecka jest podnieść do góry zabawkę, której odgłos usłyszało.
Następnie to dziecko naśladuje odgłos zabawki, np. auto – brum-brum, lala – aaaa, piłka -bam-bam itp.
Możecie też tworzyć zdania proste, np. Auto jedzie. Lala śpi. oraz złożone – na miarę możliwości dziecka.scenariusz zabaw


Zabawa „Wesołe harce”

Zabawki postanowiły razem się pobawić. W tym celu wszystkie zebrały się na dywanie(odłóżcie zabawki na środek dywanu).
Miś zaczął mruczeć (naśladujcie mruczenie) i rozglądać się za miodkiem (oblizujcie wargi językiem w obydwie strony), lala zaczęła śpiewać (wymawiajcie sylaby „la-la-la” z szeroko otwartą buzią), samochodzik rozpoczął wyścigi (parskajcie wargami – „brum, brum”), piłka zaczęła podskakiwać (przy otwartej buzi język unosi się do góry, do podniebienia i na dół).
W końcu zabawki się zmęczyły i zaczęły ziewać (naśladujcie ziewanie) i – zmęczone – usnęły(posłuchajcie muzyki relaksacyjnej).scenariusz zabaw


Zabawa „Kolorowe obrazki”

Wydrukuj ilustracje konturowe lalki, auta, misia i piłki. Poproś dziecko, aby nazwało ilustracje i wybrało sobie dowolną. Ilustrację dziecko koloruje kredkami.
Jeśli dziecko nie lubi kolorowania kredkami zaproponuj mu malowanie paluszkiem zamoczonym w farbie.

Gotowe ilustracje do proponowanych zabaw możesz kupić w moim sklepie: Scenariusz zabaw – W krainie zabawekscenariusz zabaw
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *