Głębiej widać płetwonurka, który dał do wody nurka….

Głębiej widać płetwonurka, który dał do wody nurka….

Dziś zabieram Was na podwodną wyprawę. Okularki do nurkowania gotowe? Stroje kąpielowe przygotowane? To zabieramy się do badania przestrzeni oceanu – czyli przedstawiam Wam  kolejną w naszej kolekcji układankę wielkoformatową Państwa Szwajkowskich.

Dziś pokażę Wam jak pracujemy z tą wspaniałą układanką zgodnie z sugestiami autorów.. oraz jak zwykle moje wariacje na temat 🙂

Na początku zgodnie ze wskazówkami autorów. Podaję Milence poszczególne elementy obrazka i czytam rymowankę z załączonej instrukcji. Milenka układa pierwszy kawałek układanki na podłodze. Podaję jej kolejny obrazek i jej zadaniem jest uważnie wysłuchać rymowankę i położyć kolejny element w odpowiednim miejscu. I tak po kolei, każdy element, a do niego rymowanka do wysłuchania. Dziecko musi uważnie wysłuchać rymowanki, aby w odpowiednim miejscu dołożyć kolejny element.

Pamiętajcie, że podczas słuchania i układania dziecko nie tylko buduje poczucie rytmu i rymu, ale doskonali orientację na płaszczyźnie i wyobraźnię przestrzenną.

 

Następnie zbieramy układankę, tasujemy obrazki i losowo rozdajemy między siebie a dziecko (;un większą ilość dzieci).  Po rozdaniu kart każdy rozkłada przed sobą obrazki i wspólnie wysłuchując kolejnych rymowanek, układamy układankę:

„Pod nią delfin uśmiechnięty,

co jej nie da zjeść przynęty.”

Osoba która ma przed sobą obrazek opisany rymowanką – układa go w odpowiednim miejscu. Kolejną propozycją sugerowaną przez autorów jest zadawanie rymowanych pytań – pytania oczywiście zawarte są w instrukcji.

Moje wariacje na temat układanki to… nauka czytania. Układamy więc dymki z paradygmatami na układance, ale nie tylko 🙂

Na kupionej kiedyś na promocji w Lidlu zabawce w łowienie rybek na wszystkich elementach przyklejam aktualnie ćwiczone paradygmaty i podaję Milence polecenia, dzięki którym ćwiczymy przyimki oraz orientację w przestrzeni, np. połóż rybkę pod łódką.

Po rozłożeniu wszystkich elementów przystępujemy do zabawy.  Milenka za pomocą wędki łowi paradygmaty z układanki:

A następnie mówi co złowiła, odwraca element i czyta sylabę.

Czas na czytanie na macie do kodowania. Mata, kolorowe kwadraty, etykiety z paradygmatami, układanka „Pod wodą”…. i do dzieła! Pionowo układam kolorowe kwadraty, poziomo etykiety z paradygmatami:

I zabieramy się do czytania! Podaję Milence po jednym kawałku układanki wydając polecenia:

  • Połóż płetwy na żółtym MA
  • Połóż delfina na czerwonym PA
  • Połóż kraba na żółtym MU….. itd.

Dziecko musi więc połączyć dwie cechy – kolor i paradygmat, odnaleźć je na planszy i położyć obrazek na odpowiednim polu.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto kupić układanki wielkoformatowe Państwa Szwajkowskich, pamiętajcie, że czytanie dzieciom rymowanek w kontekście obrazka tworzonego z elementów, sprzyja koncentracji, rozwija orientację na płaszczyźnie i wyobraźnię przestrzenną, ułatwia zapamiętywanie, buduje poczucie rytmu i wzbogaca słownictwo.

My naprawdę serdecznie polecamy te układanki a za jakiś czas na pewno kupimy kolejną 🙂

 

 


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *