Czy talerz potrafi pływać?

Czy talerz potrafi pływać?



Dzisiaj chciałam zaproponować Ci zabawę badawczą pt. Czy talerz potrafi pływać? Jest to zabawa, którą będziesz mogła przygotować w parę chwil i która zachęci dziecko do odkrywania oraz doświadczania.

Celem zabawy jest zapoznanie dziecka ze zjawiskiem napięcia powierzchniowego.


Potrzebne materiały

Do wykonania tej zabawy będziesz potrzebowała miskę z wodą, różne talerzyki: duże, mniejsze deserowe, może być także talerzyk papierowy. Do tego przygotuj nakrętki od słoików, cienką gładką bibułkę, kawałeczki drutu, spinacze, monety lub blaszki.



Jak zacząć?

Postaw przed dzieckiem wodę z miską i rozłóż przygotowane materiały. Rozbudź ciekawość dziecka i spytaj je: Jak myślisz czy talerz potrafi pływać?

Zaproponuj dziecku aby to sprawdziło, przy użyciu wszystkich talerzy jakie zgromadziłaś.

Pozwól dziecku na swobodne zabawy przy próbach sprawdzania odpowiedzi na Twoje pytanie. Nie mierz mu czasu! Jedno dziecko będzie badało przez 5 minut, inne zajmie się tą czynnością godzinę. To nie są zawody na czas! Każde dziecko jest inne – pamiętaj o tym!


Co dalej?

Po pewnym czasie, gdy dziecko zbada już najróżnorodniejsze warianty i talerz będzie mu tonął w misce z wodą, zademonstruj mu jak położyć talerz na wodzie. Zrób to delikatnie, kładąc talerz płaską stroną na powierzchni wody.

Zapytaj dziecko: Jak myślisz, dlaczego mój talerz nie zatonął?

Pozwól dziecku na swobodne wyrażanie swoich przypuszczeń i domysłów, a jeśli nie wie, możesz mu opowiedzieć o tym, co to jest napięcie powierzchniowe.

Jak wiesz, napięcie powierzchniowe jest zjawiskiem, które powoduje, że powierzchnia cieczy zachowuje się jak napięta błonka. Dzięki napięciu powierzchniowemu małe owady mogą biegać po powierzchni wody nie zanurzając się. Małe przedmioty o gęstości większej od gęstości wody mogą pływać po jej powierzchni, a pająk topik może zbierać pod wodą powietrze w dzwonie zrobionym z pajęczyny.



Jak dalej rozwinąć tę zabawę?

zaproponuj dziecku, aby sprawdziło czy pozostałe, zgromadzone przez Ciebie przedmioty potrafią utrzymać się na wodzie.

Teraz idziesz pić kawę, a dziecku pozwalasz na swobodne zabawy. Jak nie lubisz kawy, możesz napić się herbaty, wstawić pranie, czy zrobić inną domową czynność, którą musisz zrobić.

Zapytaj dziecko: Czy moneta albo drucik potrafią utrzymać się na wodzie?

Teraz jest czas na to abyś zademonstrowała dziecku w jaki sposób sprawić, aby drucik utrzymywał sie na powierzchni wody.


Jak to zrobić?

Weź kawałek bibułki oraz drucik. Delikatnie połóż bibułkę na powierzchni wody i umieść na niej równie delikatnie drucik. Po chwili gdy bibułka namoknie – opadnie na dno, a drucik będzie utrzymywał się na powierzchni wody.

CZARY! MAGIA!

Zobaczysz sama jak bardzo dziecku się to spodoba! Teraz znów pozwalasz mu doświadczać zostawiasz je z bibułką i drobnymi przedmiotami w świętym spokoju. Nie podpowiadasz, nie pomagasz, możesz być obok i obserwować, możesz pić w spokoju kawę. Możesz robić coś, na co zwykle nie masz czasu.

A co się stanie, gdy monetę po jednej stronie posmarujesz olejem?

Wiesz?

Nie?

To może to sprawdzisz razem z dzieckiem?



Podobała Ci się ta zabawa?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!





Masz ochotę obejrzeć krótki filmik z tym doświadczeniem?


A jak wygląda ten eksperyment z bibułą?





Czy wiesz, że możesz także zobaczyć i wysłuchać jak wyjaśniałam tę zabawę podczas spotkania #CzasNaPogaduchy?

Możesz obejrzeć fragment zapisu spotkania na poniższym filmie:




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *