Materiały Montessori – tablica setki

Materiały Montessori – tablica setki

tablica setki

Ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy setki rozwijają umiejętność liczenia, sprzyjają pamięciowemu opanowaniu ciągu liczbowego w zakresie 100, utrwalają znajomość liczb i ich symboli.

Tablica setki

Składa się z niebieskiej tablicy podzielonej na 100 kwadratów i oprawionej w drewniane ramki. Pudełka z kostkami z wydrukowanymi na nich liczbami od 1 do 100 oraz tablicy kontrolnej.

tablica setki

 

 

Tablica setki jest materiałem bardziej abstrakcyjnym w porównaniu do tablic Seguina, dziesiątek ze złotego materiału czy łańcucha setki, które również służą rozszerzaniu zakresu liczbowego do 100.

tablica setki

 

 

Przykłady ćwiczeń

1. Dziecko zapełnia tablicę kostkami, które leżą pomieszane obok tablicy. W zależności od umiejętności dziecka możemy dać dziecku wszystkie kostki lub ograniczyć ich liczbą do pierwszych 10, 20 czy 40 – stosownie do opanowanego przez dziecko zakresu liczbowego.

My w chwili obecnej podczas ćwiczeń dzielimy na „kupki” poszczególne dziesiątki.

tablica setki

 

 

2. Wyjmowanie kostek z zapełnionej tablicy zgodnie z podanymi poleceniami.

Na przykład: „Wyjmij kostki z liczbami parzystymi”, „Wyjmij kostki, które zawierają cyfrę 8”, „Wyjmij kostki z symbolami pełnych dziesiątek”, „Wyjmij liczbę….”.

3. Wyjmowanie kostek odpowiednio do przedstawionej figury.

Na karce szkicujemy figurę (np. krzyż, kwadrat, prostokąt itp.). Zadaniem dziecka jest wyjęcie kostek aby uzyskać taki sam kształt na tablicy.

Figury te możecie naszkicować, wyciąć z papieru, ułożyć z patyczków lub podać nazwę słownie.

Dziecko podczas wyjmowania poszczególnych kostek odczytuje z nich i podaje głośno nazwę wyjętej liczby.

4. Dla starszych dzieci polecenia można przygotować na karteczkach do losowania. Powinny mieć różny stopień trudności i być przedstawione w różnorodny sposób.

 

Bibliografia:

Sabina Guz – Edukacja w systemie Montessori.


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *