„A to Polska właśnie!”

„A to Polska właśnie!”


Witajcie! Dzisiaj tak długo wyczekiwany przez Was artykuł opisujący najnowszą układankę edukacyjną „A to Polska właśnie!” stworzoną przez Buu Strasznie Fajne Zabawki.

To piękna, solidna wykonana z gładkiej sklejki mapa Polski z podziałem na województwa wraz z cała masą drewnianych na tafelków, na których…ale o tym za chwilę.

Na początek…

Parę słów wstępu, bo nie byłabym sobą gdybym o tym nie wspomniała.

Czuję się Matką Chrzestną tej mapy i jej końcowy wygląd przeszedł moje najśmielsze oczekiwania!

Sam pomysł na stworzenie takiej, a nie innej mapy, z takimi a nie innymi dodatkami wykiełkował jak zwykle w głowach Buu podczas moich cyklicznych spotkań #CzasNaPogaduchy.

Były to jedne z tych Pogaduch na których mówiłam, że uczę Milenkę o Polsce. Uczymy się o zabytkach, ważnych miejscach, miastach… Pokazywałam wtedy również książkę która namiętnie czytamy, a jest to „Wielka księga małego Polaka”.

Ledwie zakończyłam spotkanie live, a już zadzwonił telefon z Buu. A co konkretnie potrzebuję? A jak wyobrażam sobie taką mapę itp. itd.I tak to właśnie jest – ja pokazuję Wam na Pogaduchach różne rzeczy i ćwiczenia, a w Buu już burza mózgów. Tak oto moje pomysły, ćwiczenia, to co robię i pokazuję przekuwają się na wspaniałe pomoce edukacyjne dla dzieci. Stąd nie bez kozery śmiem nazywać siebie Matką Chrzestną niektórych pomocy z Buu.

Dlaczego uczymy się o Polsce?

W dobie zalewu naszych dzieci informacjami ze świata, przeszczepiania na nasz rynek wszelkich tradycji zza oceanu, tak często zapominamy o… polskości.

Przeciętny 6-7 letni brzdąc, gdy dostanie do ręki atlas będzie potrafił wskazać na przykład Stany Zjednoczone i pierwszym jego skojarzeniem będzie Statua Wolności.

Ale gdy poprosimy go o wskazanie Poznania i wskazanie choć jednego symbolu kojarzącego się z Poznaniem… niestety polegnie.

Jak wiecie edukacja Milenki jest dla mnie równie ważna co terapia. Dlatego też uczę ją nie tylko poprzez czytanie książek, ale także – doświadczanie, czyli wszelkiego rodzaju wyjazdy.

A to Polska właśnie!

Ta układanka to właśnie esencja tego, co oczekiwałam od pomocy edukacyjnej o Polsce. Mapa Polski podzielona na województwa w formie puzzli. Zaznaczone największe rzeki oraz stolice poszczególnych województw.

Do tego tafelki z: pasmami górskimi i ich najwyższymi szczytami, największe jeziora Polski, charakterystycznymi obiektami w danym województwie, sąsiadami Polski, kierunkami świata.

A jakby tego było mało to…tafelki z nazwami parków narodowych i ich symbolami.

Dobrze wiecie, że u mnie nie znajdziecie tylko suchego opisu, ale także pomysły na zabawę z dzieckiem, czyli…

Jak bawimy się z Milenką?

Po pierwsze: układanie mapy ze wszystkich elementów i odczytywanie nazw województw.

Po ułożeniu mapy wyjmujemy tafelek róży wiatrów oraz tafelki z nazwami kierunków. Dodatkowo aby wzbogacić zabawę posługujemy się kompasem.Gdzie jest wchód, północ, południe, zachód? To są pierwsze podstawy jakie poznaje dziecko w 1 klasie szkoły podstawowej, a z czym Milenka ma niejaki problem.

Pasma górskie

Zestaw tafelków z polskimi pasmami górskimi, na nich także najwyższe szczyty danego pasma oraz ich wysokości.Tafelki te układamy na mapie, wskazujemy palcem, sprawdzamy naszą wiedzę, czy pamiętamy jaki szczyt jest najwyższy np. w Tatrach?


A to Polska właśnie!

W podobny sposób pracujemy z tafelkami z największymi jeziorami Polski. I powiem Wam, że z racji tego, że mieszkamy rzut beretem od gór… to z górami, pasmami i szczytami nie mamy większych problemów, tak jeziora sprawiają odrobinę trudności także mnie.


A to Polska właśnie!

Nasi sąsiedzi

Czytanie nazw państw sąsiadujących z Polską i układanie ich wokół mapy w odpowiednich miejscach, to wspaniały pomysł na zabawę dzięki której dziecko zapamięta z jakimi państwami graniczy Polska.Jeśli posiadacie w domu memo z flagami państw możecie to świetnie połączyć: najpierw dziecko układa tafelki z państwami sąsiadującymi z Polską, a następnie dobiera do nich odpowiednie flagi.My dodatkowo korzystamy z naszej Skrzynki Kontynentów i obok nazwy danego państwa układamy różne drobiazgi które z tego państwa mamy.
Czy znasz stolice województw?

Wykorzystujemy czerwony krążek, który znajduje się w zestawie oraz tafelki z nazwami miast.Kładę czerwony krążek na przykład w województwie małopolskim i pytam: czy wiesz jakie miasto jest stolicą województwa małopolskiego?Milenka musi odpowiedzieć: Kraków, a następnie spośród tafelków wyszukać ten z napisem: KRAKÓWW analogiczny sposób postępujemy z kolejnymi województwami. A jeśli nie pamiętamy – szukamy na mapie.Na odwrocie tafelka z nazwą miasta znajduje się jego herb – w ten sposób uczymy się i poznajemy herby różnych miast Polski.Przy tej zabawie wyszukujemy także charakterystyczne budowle i atrybuty danego województwa lub miasta. I tak w przypadku na przykład Krakowa jest to Lajkonik, zamek Królewski na Wawelu i Kościół Mariacki.

A na odwrocie tych tafelków…
Parki Narodowe

I tu ze wstydem muszę przyznać, że Parki Narodowe Polski mnie po prostu przerosły! Nie mam pojęcia w którym miejscu w Polsce znajdują się niektóre z nich.

To wspaniała lekcja przeszukiwania atlasu i lokalizowanie parków – nie tylko dla dziecka, ale jak widzicie – także dla dorosłego.Uwielbiam takie pomoce, które są także wyzwaniem dla mnie.

Lokalizujemy parki narodowe i układamy żetony z ich nazwami w odpowiednich miejscach na mapie.

A na odwrocie żetonów z nazwami Parków Narodowych znajdują się ich symbole!Co jeszcze?

Korzystając z czerwonego żetonu jako znacznika, możecie na przykład zadawać dziecku pytania:

– Czy wiesz co to jest ujście rzeki do morza? Czy możesz zaznaczyć żetonem ujście Wisły do morza?Cała mapa po rozłożeniu ma ok. 43 na 43 centymetry i spokojnie zmieści się na biurku dziecka – jeśli lubicie pracować i bawić się przy biurku.

Reasumując: jestem zachwycona jakością wykonania i ogromem pomysłów zawartych w jednym pudełku. Serdecznie Wam polecam – i to nie tylko dlatego, że czuję się jej matką chrzestną. To po prostu kawał dobrej roboty!


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *