Zabawy rozwijające myślenie przyczynowo – skutkowe

Zabawy rozwijające myślenie przyczynowo – skutkowe



Rozmowy świetnie rozwijają myślenie przyczynowo – skutkowe, wyobraźnię, słownictwo i kreatywność dziecka. Dlatego jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem, a podczas tych rozmów:

  • n​azywaj przyczynę i skutek , pokazuj związki między nimi,
  • nazywaj wszystkie czynności, które wykonujecie, i to, co wokół was się dzieje,
  • nazywaj wasze stany i emocje, które przeżywacie,
  • nazywaj obrazy i sytuacje w których jesteście.

Gdy czytasz z dzieckiem książeczki, uświadamiaj mu skutki różnych działań. Zastanówcie się razem, jak skończyłaby się dana historia, gdyby zmienić bieg zdarzeń?

Propozycje zabaw

Pieczenie bułeczek

Poszukaj prostego przepisu na bułeczki drożdżowe. Wymieszajcie drożdże z odrobiną ciepłego mleka i cukru. Połączcie składniki i obserwujcie, jak rośnie ciasto.

Na tym etapie nie musisz dziecku niczego tłumaczyć i wyjaśniać. po prostu daj mu czas – niech odkrywa i zadaje pytania. Najważniejsze, że widzi, jakie efekty daje łączenie różnych składników.

Słona woda

To pierwsza z całej serii zabaw, w które najwygodniej bawić się w kuchni.

Przygotujcie naczynie z wodą, np. szklankę i sól. Powiedz dziecku, że to jest sól i że sól jest słona i jej spróbujcie. Teraz woda – woda nie jest słona. Wsyp trochę soli do wody, wymieszaj i skosztujcie. Zapytaj dziecko, jaka teraz jest woda?

Następnie przygotujcie trzy szklanki i do każdej wlejcie taką samą ilość wody. W pierwszej szklance pozostawcie wodę czystą, do drugiej wsypcie trochę soli, a do trzeciej dużo soli. Wymieszajcie, spróbujcie i wyciągajcie wspólnie wnioski.

Rozmowy

Ty pytasz – dziecko odpowiada. Tematy podsuwa samo życie, na pewno nigdy nie zabraknie ci nowych pomysłów na pytania budujące u dziecka myślenie przyczynowo – skutkowe. Na przykład:

„Co zrobisz gdy masz brudne ręce?”

„Co zrobisz gdy jest bałagan?”

„Masz potargane włosy. Co trzeba zrobić?”

„Mis jest chory, co teraz?”

„Kotek jest głodny, jaka jest na to rada?”

Domowa galeria

Jeśli chcesz uchronić ściany przed zabrudzeniem, a jednocześnie zaproponować dziecku ciekawą zabawę, przyczep do ściany wielki arkusz papieru. To będzie miejsce na jego twórczość. Zachęć dziecko, by na twoich oczach namalowało pamiątkowy obraz. Wyjaśnij, że nie może malować po wszystkich ścianach, a tylko tu. Opowiedz, że zabrudzona ściana sama się nie oczyści, a zamalowany papier zawsze można zmienić na nowy, czysty arkusz.

Mieszanie kolorów

Przygotuj przezroczyste kubeczki oraz czerwoną, żółtą, niebieską i zieloną farbę. Mieszajcie kolory i obserwujcie co powstaje. Czy po tym, jak wymieszamy farby, możemy wrócić do poprzednich kolorów? A teraz spróbujcie mieszać plastelinę w różnych barwach.




Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *