Shisima – gra logiczna prosto z Afryki

Shisima – gra logiczna prosto z Afryki

Ćwiczę z KreatywneWrota.pl Edukacja Edukacja Montessori Gry Planszowe i Karciane Materiał kosmiczny 0

 

Jeśli obserwujecie mój profil na Facebook, to wiecie, że miałam pewne, zarysowane miesięczne plany prac tematycznych.

Niestety jak to bywa – plany sobie, a życie sobie… 😉

Milenka zweryfikowała szybko moje plany i w lutym zamiast poruszać tematy o zdrowym odżywianiu… zaczęła wykazywać wielkie zainteresowanie Afryką.

Przygotowania

Moje przygotowania rozpoczęłam od wyłożenia jej na półce wszelkich materiałów związanych z Afryką jakie miałam w czeluściach szafy. Niestety nie ma tego wiele, a głód jej wiedzy jest ogromny.

Shisima KreatywneWrota.pl

 

W tej chwili robię jej więc kolejne materiały dotyczące Afryki – oczekujcie więc sporej ilości nowych materiałów 😉

Jako pierwszą ciekawostkę przygotowałam jej grę Shisima.

Co to jest Shisima?

Shisima to dwuosobowa gra logiczna pochodząca prosto z Kenii. Plansza do gry ma kształt ośmiokąta a na jej środku znajduje się “shisima” czyli kałuża wody.

Shisima KreatywneWrota.pl

 

Bardzo często dzieci w Kenii rysują plansze po prostu na ziemi, a jako pionki służą im kamyki, kapsle, butelki.

Zasady gry

Gra bardzo przypomina naszą grę w kółko i krzyżyk. Każdy z graczy otrzymuje 3 pionki w jednakowym kolorze. W naszym przypadku są to 3 kamyczki ciemne i 3 kamyczki jasne. Gracze układają swoje kamyczki na planszy w ten sposób:

Shisima KreatywneWrota.pl

 

Gracze po kolei przesuwają po jednym kamyku wzdłuż linii. Kamyki mogą przesuwać się tylko o jedno pole w dowolnym kierunku, mogą także wskakiwać do kałuży na środku.

Gracz nie może swoim kamieniem przeskakiwać ponad kamieniem innego gracza, a także nie może stanąć na polu które jest zajęte przez przeciwnika.

Zwycięża ta osoba która ułożyła 3 kamienie w linii prostej. O tak (zwyciężyły białe):

Shisima KreatywneWrota.pl

 

Gra jest rewelacyjna i wciąga na bardzo długi czas. Idealna dla każdego! Ja grałam w nią nie tylko z Milenką, ale też z mężem i synami – wszystkim bardzo się podobała.

Możecie, tak jak dzieci z Kenii grać wszędzie! Wystarczy kawałek piasku na plaży, 6 muszelek w dwóch kolorach, palcem rysujecie planszę i do dzieła! W lesie? Kawałek ubitej ziemi na której rysujecie planszę – jeden gracz gra szyszkami, drugi kamyczkami 🙂

Jeśli chcesz możesz za darmo pobrać moją planszę do Shisima z mojego sklepu – tutaj: Shisima – gra logiczna.

Wydrukuj, zalaminuj aby dłużej służyła, weź 6 pionków/kamyków/liczmanów/guzików (po 3 z koloru) i…. miłej zabawy 🙂

Jeśli chcecie zobaczyć jak ja z Milenką gram w Shisima, zapraszam:


Chcesz otrzymać darmowe materiały do zabaw z dzieckiem?Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz "DINOZAURY" – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!
ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

“DINOZAURY” – darmowy zestaw edukacyjny do pracy z dzieckiem.
“Dinozaury” to zestaw edukacyjny w niesamowicie, barwnej, kolorowej szacie graficznej, która zachęci każde dziecko do zabawy!

W skład pakietu wchodzi aż 29 stron z różnorodnymi ćwiczeniami: układanki paskowe do nauki liczenia, karty pracy z etykietami do nauki sortowania wg rozmiaru, plansze do ćwiczeń chwytu pęsetowego i koordynacji ręka-oko, układanki do wspierania analizy i syntezy wzrokowej z cięciami w pionie, poziomie i skosie, szablony i etykiety do układanek lewopółkulowych, materiały do nauki wycinania oraz nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych… oraz wiele, wiele innych!Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *