Porozmawiajmy o rodzajach mas plastycznych czyli: „Mamo zróbmy gluta!”

Porozmawiajmy o rodzajach mas plastycznych czyli: „Mamo zróbmy gluta!”


Masy plastyczne to ciągnące się, kolorowe mazie, które robią wśród dzieci prawdziwą furorę i w pełni zasługują na miano kultowej zabawki kreatywnej która podbiła XXI wiek.

Co to są masy plastyczne?

Najoględniej rzecz ujmując, są to różne masy, które służą do zabawy sensorycznej, czyli takiej, która rozwija percepcję zmysłową.

Zabawa przy użyciu mas plastycznych stymuluje przede wszystkim rozwój zmysłu dotyku oraz wspomaga rozwój motoryki małej. Podczas ugniatania mazi dziecko ćwiczy swój układ propriocepcyjny, który odpowiada za dobór właściwej siły ruchu, odpowiedniego napięcia mięśni oraz płynności i koordynacji ruchowej.

Dodatkowo lepiąc, wałkując czy nawet wykrawając różne kształty z gluta – dziecko trenuje koordynację ręka-oko. W czasie zabawy tą plastyczną mazią dzieci uczą się także koncentracji i skupienia. Pobudzona wyobraźnia wyzwala kreatywność – dzieci zaskakują pomysłowością w zakresie możliwości wykorzystania różnorodnych mas. Równie często pada jeszcze jedno pytanie.

Skąd wziąć gluta?

Śliskie masy plastyczne, potocznie nazywane glutem, bo przypominają wydzielinę z nosa czyli…gluta, możecie kupić gotowe w najróżniejszych sklepach. Dodatkowo na naszym rynku jest firma Tuban, w której możecie kupić gotowe zestawy do tworzenia gluta. Macie tam klej, aktywator, brokat nie pozostaje nic – tylko wymieszać i się bawić.

Mamy w domu gluta firmy Tuban i Milenka bardzo lubi tworzyć gluty, no ale glutów jest wiele rodzajów – nie tylko te oślizgłe i glutowate 🙂

Może zechcecie w zaciszu domowego ogniska stworzyć inne gluty?

Jakich materiałów do stworzenia gluta potrzebujesz?

Po pierwsze boraksu. Boraks to nic innego jak sól, w tym wypadku sól sodowa kwasu borowego. Bezbarwne kryształy boraksu mają zdolność rozpuszczania się w wodzie. Czteroboran sodu występuje w przyrodzie naturalnie jako minerał „boraks rodzimy” (tinkal). Powstaje na skutek krystalizacji z wód jezior boranowych, a sprzyja temu klimat suchy i gorący. Dlatego boraks spotkamy głównie w pustynnych rejonach świata (pustynia Atacama w Chile, Iran, Dolina Śmierci w USA, ale również Turcja, Włochy, Rumunia).

Czy boraks jest bezpieczny?

I tak i nie.

Jak wiecie w zależności od ilości ta sama substancja może być zarówno lekarstwem, jak i trucizną. Dotyczy to boraksu, jak i praktycznie każdej substancji, z którą się stykamy – od leków, przez środki ochrony roślin, konserwanty, po dodatki do żywności i przyprawy.

Toksyczność boraksu jest porównywalna z solą kuchenną i zdecydowanie niższa, niż w przypadku dostępnej bez recepty i obecnej w niemal każdym gospodarstwie domowym – aspiryny. Nawet przypadkowe spożycie boraksu nie powinno mieć katastrofalnych skutków.

Za bezpieczną dla człowieka dawkę boraksu (przyjmowaną doustnie) uznaje się w literaturze ok. 85 mg/kg masy ciała. Dla 60-kilogramowego człowieka bezpieczną dawką będzie więc ok. 5 gramów boraksu. Powiedzmy więc jasno: do tworzenia glutów boraks jest bezpieczny.

Boraks bez problemu kupicie w każdym sklepie chemicznym. My nie używamy boraksu jako aktywatora glutów z tej prostej przyczyny, że… nie lubię wywalać kasy w błoto.

Dlaczego w błoto?

Jakiś czas temu mój najstarszy syn zdecydował, że nie chce nosić okularów tylko soczewki kontaktowe. Niestety noszenie soczewek mu nie przypasowało i wrócił do okularów, a ja zostałam z całym wiadrem płynu do soczewek. A płyn do soczewek plus soda oczyszczona… to wspaniały aktywator zastępujący boraks. A gdy skończy nam się zapas płynu do soczewek – dopiero wtedy kupię boraks do glutów. Na razie wykorzystuję do tworzenia glutów składniki dostępne w moim domu.

Czego jeszcze będziesz potrzebować?

Kleju w płynie z PVA – bez problemu do kupienia w większych papierniczych czy po prostu na allegro, płynu do prania, balsamu do ciała, kremu do rąk, pianki do golenia i różnych dodatków typu barwniki spożywcze, brokat, cekiny czy małe plastikowe elementy.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje glutów i jak je zrobić?


Masa fluffy

Fluffy , czyli masa puszysta. W zasadzie nazwa wyjaśnia wszystko – jest puszysty, a dodatkowo gładki i bardzo miły w dotyku.

Przepis na masę fluffy:

  • klej w płynie z PVA
  • pianka do golenia
  • płyn do prania wełny i delikatnych tkanin

Wlej do miski klej i stopniowo dodawaj piankę do golenia ciągle mieszając. Bardzo istotne jest to, aby pianki do golenia było trochę więcej niż kleju. Dodaj mała ilość płynu do prania i wymieszaj.

Masa musi być plastyczna i odklejać się od miski. Jeśli się nie odkleja – dodawaj stopniowo płynu do prania.


Masa Floam

Masa Floam – to tak naprawdę ten zwykły ciągnący się glut, tylko z kulkami styropianowymi.

Jest bardzo plastyczny, a dzięki kulkom styropianowym dziecko może tworzyć z niego na przykład różne zwierzątka, może wałkować i wykrawać foremkami. Możliwości zabawy są nieograniczone.

Przepis na masę floam:

  • klej w płynie z PVA
  • kulki styropianowe
  • soda oczyszczona
  • płyn do soczewek kontaktowych

Wlej do miski klej i dodaj do niego pół łyżki sody oczyszczonej. Wymieszaj i dodaj płyn do soczewek kontaktowych. Ile? Nie za dużo i nie za mało 😉 Zobaczysz w trakcie mieszania – glut musi odklejać się od miski.

Teraz do miski wsyp kulki styropianowe i mieszaj ręką. A w zasadzie ten etap już powinno robić dziecko – niech wciska kulki styropianowe do gluta aż się do niego przyczepią i uzyska jednorodną konsystencję.


Masa Jiggly

Masa Jiggly – czyli masa galaretkowata. Galaretkowata, ponieważ swoim wyglądem przypomina galaretkę.

Przepis na masę jiggly:

  • klej w płynie z PVA
  • aktywator (czyli boraks). My nie używamy boraksu, zamiast niego jako aktywatora używamy sody i płynu do soczewek kontaktowych.
  • woda
  • pianka do golenia (opcjonalnie)
  • mleczko do ciała

Wlej do szklanki wodę, dodaj do niej aktywator (czyli boraks lub jak w naszym przypadku sodę i płyn do soczewek kontaktowych) i wymieszaj.

Wlej do miski klej, piankę do golenia (jeśli chcesz ją dodać do gluta) i mieszaj. Pianka do golenia nadaje glutowi większej puszystości.

Następnie dodaj wodę i mieszaj. Ogólna zasada jest taka: im więcej wody tym bardziej galaretowaty będzie twój glut. Teraz powoli wlewaj ze szklanki do miski aktywator i ciągle mieszaj łyżką. Dodaj mleczko do ciała, wymieszaj i gotowe.

Jeśli Twój glut nie wyszedł za bardzo galaretowaty – nic się nie przejmuj. Wrzuć gluta z powrotem do miski, dodaj wodę i niech glut ją chwilę wchłonie. Wymieszaj i gotowe.

A jeśli glut nie wchłania wody za bardzo? Dodaj więcej balsamu.


Masa Butter

Masa Butter czyli masełkowy glut. Nazwa idealnie do niego pasuje ponieważ przypomina masło: jest bardzo gładki, ciągnący się i idealny do zabawy.

Przepis na masę butter:

  • klej w płynie z PVA
  • modelina
  • płyn do prania wełny
  • suszarka do włosów

Do miski wlej klej i dodaj płyn do prania wełny. Pamiętaj, że nie może być go za dużo, ani za mało. Idealną konsystencję uzyskasz mieszając i dodając płynu niewielkimi porcjami.

Weź obojętny kolor modeliny i susz ją suszarką do włosów. Nie zapominaj o jednoczesnym suszeniu masy.

Najlepiej w misce obok masy, na talerzu położyć modelinę i ogrzewać to naraz. W chwili gdy modelina zrobi się miękka i bardzo rozciągliwa, przełóż ją do gluta i połącz obydwa składniki.

Jeśli chcesz aby Twój masełkowy glut był bardziej gładki możesz dodać kremu do rąk lub balsamu do ciała.


Masa Water

Masa Water czyli jak się łatwo domyślić, wodny glut wykonany z wody.

Przepis na masę water:

  • woda
  • klej w płynie z PVA
  • aktywator (boraks lub jak już czytaliście wcześniej: soda plus płyn do soczewek).

Do miski wlej klej i dwa razy więcej wody niż kleju, całość wymieszaj i dodaj aktywator. Konsystencja jaką chcesz uzyskać, to mocno ciągnący się glut, przelewający przez palce. Dodawaj więc aktywatora małymi porcjami, aby glut ci nie stwardniał w jedną wielką przeźroczystą kulę 😉

Dodatki…

Do każdego gluta możesz dodać najróżniejsze dodatki. Barwnik spożywczy w celu uzyskania różnych kolorów gluta, brokat – a wszystko będzie się mieniło, cekiny itp.

Gotowe gluty możesz włożyć do różnych słoiczków i pojemniczków, możesz zatopić w nich drobne elementy i dać dziecku aby je wyciągało… naprawdę, możliwości zabaw z glutami jest całą masa, a dziś tylko chciałam przybliżyć Ci temat glutów.

Pamiętaj!

Przepisów na gluty znajdziesz w sieci tysiące, ja pokazałam Ci moje, sprawdzone. Sama spotkałam się z przepisem na wodnego gluta robionego tylko z wody i płynu do płukania, którego po wymieszaniu przez 2 dni chłodzi się w lodówce.

Mam nadzieję, że oprócz przepisów z sieci, postanowisz wypróbować także moje 🙂



Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *