Lapbook – układ słoneczny

Lapbook – układ słoneczny

lapbook układ słoneczny

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam nasz nowy lapbook – układ słoneczny.

Jak go przygotowałyśmy?

Na początek słowo wyjaśnienia: to nie jest tak, że zarzucam Milenę toną wiedzy której nie jest w stanie zrozumieć. Wiedzę o układzie słonecznym przekazuję jej na razie dostosowaną do jej możliwości poznawczych – stąd nasz lapbook jest naprawdę bardzo, bardzo prosty.

Chciałam także z nieukrywaną dumą wspomnieć, że w 95% lapbook Milenka wykonała samodzielnie. Jest krzywo wycięty, niestarannie pokolorowany – ale wykonany samodzielnie.

Co znajduje się w naszym lapbooku?

Podczas kolejnych dni uczyłyśmy się nazw planet w układzie słonecznym, porównywałyśmy ich wielkości, uczyłyśmy się która jest w jakiej kolejności od słońca – czyli naprawdę proste rzeczy.

Przygotowałam jej parę materiałów. Po pierwsze układ słoneczny w kolorze, który zalaminowałam skleiłam i powiesiłam na strunie w jej pokoju.

Lapbook układ słoneczny

 

Taki sam układ tylko już bez podpisów Milenka samodzielnie skleiła, podpisała planety i nakleiła jako okładkę do lapbooka. Tradycyjnie do lapbooka użyłam zwykłej, białej papierowej teczki na gumkę. Przy poprzednich lapbookach odcinałam górne i dolne skrzydełka – tutaj tego nie zrobiłam.

Lapbook układ słoneczny

 

Ilustrację na obrazku rozkłada się do oglądania, podczas składania lapbooka składamy ilustrację na pół i na teczkę zakładamy gumkę, więc nic nie fruwa.

Co skrywa środek?

Lapbook układ słoneczny

 

 

Kolejną ilustrację układu słonecznego – tutaj Milena pokolorowała planety, złożyła w harmonijkę i wkleiła do lapbooka.

Lapbook układ słoneczny

 

Samodzielnie wycięła karty, pokolorowała planety i nakleiła odpowiednie etykiety. W ten sposób powstały karty które umieszczone są w lapbooku w specjalnie przeznaczonej do tego kieszonce. Z kartami pracujemy tak, że czytamy nazwy planet (globalnie) i układamy na stoliku po kolei tak jak ułożone są od słońca.

Lapbook układ słoneczny

 

Przygotowałam jej również książeczkę do samodzielnego wykonania. Po wycięciu wszystkich kartek książeczki, należy ułożyć je w odpowiedniej kolejności, pokolorować i podpisać.

Tak prezentuje się okładka:

Lapbook układ słoneczny

 

A tak przykładowa strona wewnątrz – planeta została przez Milenkę na razie tylko podpisana, bowiem ciągle na lapbooku pracujemy – więc kolorować będzie na dniach.

Lapbook układ słoneczny

 

Przygotowałam jej także planety wraz z etykietami do samodzielnego wycięcia, pokolorowania i przyklejenia na czarnej kartce papieru. Tak sobie poradziła:

Lapbook układ słoneczny

 

Na skrzydełkach na górze i dole przykleiłam kartkę na notatki – kartka w tej chwili jest pusta. Wzbogaci się o jakieś informacje o układzie słonecznym w chwili gdy zaczniemy rozbudowywać te informacje. Jak widzicie bowiem, nasz lapbook ma na celu głównie nauczenie Milenki nazw planet i ich kolejności.

Lapbook układ słoneczny

 

W środku przykleiła także kartę pracy z cyframi. Planety są oczywiście ułożone w kolejności i tak pierwszą planetą od słońca jest Merkury – dlatego przy Merkurym ćwiczyłyśmy pisanie cyfry 1.

Lapbook układ słoneczny

 

Nasz lapbook ma jeszcze parę pustych miejsc, które sukcesywnie będziemy rozbudowywać, doklejać do tej teczki kolejne, wraz z rozwojem wiedzy Milenki na temat układu słonecznego.

Wszystkie powyżej prezentowane materiały zebrałam w jednym pakiecie który możecie kupić w moim sklepie tutaj: Lapbook – Układ słoneczny.

Dodatkowo w materiałach dodałam także 2 strony z kształtami planet oraz osobno narysowanymi „plamami” na planetach. Są to strony – szablony. Po wycięciu kształtów i naniesieniu na kolorowy papier dziecko może samodzielnie stworzyć planety do układu słonecznego.

Co więcej – te same szablony możecie odrysować na filcu i samodzielnie lub z pomocą dziecka stworzyć filcowy model układu słonecznego.

Pozdrawiam Was serdecznie!


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *