Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?Mowa i myślenie dziecka to procesy ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie warunkujące. Dobry poziom rozwoju mowy dziecka ułatwia mu wypowiadanie swoich myśli, a opanowanie umiejętności dokonywania prostych operacji umysłowych, umożliwi mu swobodne posługiwanie się mową, czyli formowania poprawnych i zrozumiałych dla otoczenia wypowiedzi.

Aby dziecko rozwijało i doskonaliło sposób wypowiadania się, muszą zaistnieć określone warunki, w których:
▪ dziecko będzie miało o czym mówić,
▪ będzie chciało wypowiadać się,
▪ będzie miało do tego okazję.

Warunek pierwszy spełniony zostanie wtedy, gdy będziesz dostarczać dziecku ciekawych przeżyć i doświadczeń, interesujących wiadomości.

Drugi warunek dotyczący mówienia zależy przede wszystkim od tego, czy stworzysz odpowiednią atmosferę. Dziecko tylko wtedy chętnie wypowiada swoje myśli, jeżeli ma zaufanie do Ciebie i wie, że zawsze jest chętnie wysłuchane.

I na koniec – dziecko musi mieć okazję do mówienia – a Ty musisz zadbać o to, aby takie sytuacje zaistniały.

Dziś chciałam Ci pokazać bardzo prosty sposób na spełnienie tych trzech warunków. To po prostu gra w „Kości opowieści”.

Warunek pierwszy: dajesz dziecku narzędzie, które służy do opowiadania i rozwijania mowy.

Warunek drugi: poprzez udział w zabawie jaką jest gra, dziecko będzie chciało uczestniczyć w zabawie, bo dzieci uwielbiają różnego typu gry.

Warunek trzeci: okazja. Czy może być lepsza okazja do nauki budowania zdań niż wspólne rozgrywki w rodzinnym gronie, gdzie opowieść dziecka jest chętnie wysłuchana i zapisana na kartce?
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *