7 zabaw wspierających rozwój mowy

7 zabaw wspierających rozwój mowy

7 zabaw wspierających rozwój mowy

Zabawa 1

W trakcie czytania książeczek lub oglądania obrazków zadawaj dziecku często pytanie: Dlaczego?

Wskazuj na widoczne na ilustracji związki między sytuacjami, zdarzeniami i emocjami, lub zachowaniami bohaterów.

Np. Dziewczynka płacze, bo jest smutna. Jest smutna, bo zgubił się jej piesek. itd. itp

Zabawa 2

Czytaj kilkakrotnie krótki wierszyk, zwracając szczególną uwagę na intonację i akcent. Kolejne czytania powinny zachęcać dziecko do uzupełniania krótkich fragmentów – najpierw poszczególnych wyrazów, następnie fraz, całych wersów. Dziecko powinno naśladować prozodię czytającego.

Zabawa 3

Czytaj dziecku dobrze znany tekst i zmieniaj niektóre wyrazy na brzmiące podobnie lub całkowicie zmieniające sens tekstu. Zadaniem dziecka jest wychwycenie i poprawienie.

Zabawa 4

Aranżuj zabawy tematyczne, w czasie których wyznaczaj dziecku naprzemienne role, bna przykład kupującego i sprzedającego. Zwracaj uwagę na to, aby zadaniem dziecka było nie tylko odpowiadanie na pytania, ale również ich zadawanie. Takie zabawy możesz prowadzić przy użyciu pacynek czy figurek.

Zabawa 5

Baw się z dzieckiem w zabawy polegające na wypełnianiu przez dziecko poleceń mówionych mu szeptem do ucha.

Zabawa 6

Zachęcaj dziecko do bawienia się rymami. Aby dziecko wychwyciło zasadę, można rymować pseudowyrazy – na przykład w języku pszczółek. W następnym kroku zachęcaj dziecko do zestawiania pary rymujących się słów i układania prostych rymowanek.

Zabawa 7

W trakcie czytania bajek sprawdzaj poziom rozumienia tekstu poprzez zadawanie pytań. Pytaj o bohaterów i związane z nimi wydarzenia.

Bibliografia:

  • J. Cieszyńska „Kocham uczyć czytać. Przewodnik metodyczny dla rodziców i nauczycieli”.
  • J. Cieszyńska M.Korendo „wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6 roku życia”Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *