Zrobimy razem tęczę?

Zrobimy razem tęczę?Czy wiesz w jaki sposób możesz pokazać dziecku jak „wyhodować” własną tęczę.
Pokaże Ci prostą zabawę badawczą, do której potrzebujesz tylko ręcznika papierowego, wody i zmywalnych markerów.

Jak wykonać eksperyment?

Z ręcznika papierowego wytnij wąski pasek. Po dwóch brzegach paska dziecko maluje kolorowe paski. Przygotuj dwie szklanki z wodą. Dziecko zanurza pomalowane końce ręcznika w dwóch pojemnikach z wodą.

I dzieje się magia!
Twoje dziecko pokocha ten eksperyment!

A teraz założę się, że zastanawiasz się:
No wielkie mi mecyje i gdzie tu zabawa badawcza? Co dziecku mogę wyjaśnić przez tę zabawę?

Otóż ten eksperyment jest doskonałym przykładem chromatografii. Chromatografia to sposób na oddzielenie mieszaniny chemikaliów. Jeśli kiedykolwiek zamoczyłaś papier z tuszem w wodzie, widziałaś, że tusz przesuwa się po stronie w postaci smug.

Efekt kapilarny sprawia, że ​​marker przesuwa się w górę po ręczniku papierowym. Woda przepływa w górę przez papierowy ręcznik, unosząc ze sobą zmywalne cząsteczki barwnika. Ponieważ zmywalne markery są na bazie wody i rozpraszają się w wodzie.

Widzisz teraz jak przez prostą zabawę badawczą, gdzie dziecko jest odkrywcą, Ty stojąc obok i obserwując zachwyt dziecka możesz mu w ten prosty sposób wyjaśnić na przykład co to jest chromatografia?

Spróbuj innych scenariuszy!

Co się stanie, gdy powtórzysz z dzieckiem eksperyment bez barwnika? Czy nadal widzielibyście wodę unoszącą się w górę w kierunku środka papierowego ręcznika?

Czy wiesz, że gdybyście spróbowali tego eksperymentu z niezmywalnymi markerami, to by nie zadziałało? Dzieje się tak, ponieważ markery te, nie są oparte na wodzie (są na bazie alkoholu), więc barwnik w markerze nie przemieszcza się z wodą. Możecie udowodnić, że markery permanentne rozproszą się po nacieraniu alkoholem, ale nie w wodzie.

Podobała Ci się ta zabawa?

Czy wiesz, że stworzyłam kurs online: Zabawy badawcze w terapii, który w całości poświęcony jest takim zabawom? Jeśli masz ochotę – zajrzyj!

Jeśli chcesz zobaczyć to doświadczenie, nagrałam dla Ciebie krótki film:
Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.