Szybka gra matematyczna

Szybka gra matematycznaCześć!

Dzisiaj bez zbytniego przedłużania, chcę Ci zaproponować szybką grę matematyczną, którą wykonasz w parę chwil, pod warunkiem, że posiadasz w domu: kartkę, pisak i domino.

Plansza

Na kartce papieru narysuj planszę o dowolnym kształcie i podziel ją na mniejsze części. Ja narysowałam owal, ale naprawdę kształt narysuj dowolny.

Na polach planszy napisz liczby oraz proste działania matematyczne (dodawanie, mnożenie czy odejmowanie) do 12.

Przygotowanie gry

Na stole połóż przygotowaną planszę, a wszystkie tafelki domina podziel pomiędzy graczy.

Każdy z graczy kładzie swoje tafelki domino przed sobą – oczkami do dołu.

Opis rozgrywki

Gracze po kolei losują ze swojej puli jeden tafelek i sumują liczbę oczek na tafelku.

Następnie układają tafelek na odpowiednim polu na planszy. Suma oczek z tafelka musi być taka sama jak wynik działania (lub liczba) na planszy.

Tafelki gracze mogą kłaść na siebie piętrowo.

Kto wygrywa?

Każdy! To gra kooperacyjna i jeśli dziecko nie potrafi odnaleźć na planszy odpowiedniego pola – pomóż mu. Tutaj nie bawimy się w przegranych lub wygranych, tylko uczymy dziecko sprawnych obliczeń.

Pamiętaj!

Pola na planszy dostosowujesz do poziomu dziecka. Jeśli uczycie się dodawać – na polach planszy zapisz tylko liczby (wyniki dodawania). Gdy dziecko już w miarę sprawnie dodaje i wprowadzasz mu tabliczkę mnożenia, możesz stworzyć taką planszę jak ja.

Jak tak czytam co właśnie napisałam, to nie jestem przekonana czy dość jasno opisałam zasady gry, więc pozwól, że pokażę Ci zasady na konkretnych przykładach.

Przykład 1

Gracz odkrywa tafelek domina na którym na „mydło” czyli zero. Odszykuje na planszy liczbę 0 i kładzie na nią tafelek.

Przykład 2

Gracz ma tafelek na którym są oczka 4 oraz 1. Sumuje liczbę oczek, czyli 4+1=5. Następnie na planszy wyszukuje zapisaną liczbę 5 lub działanie matematyczne wynikiem którego jest liczba 5. w naszym przypadku jest to działanie: 1 razy 5.

Przykład 3

W tym przypadku gracz sumuje liczbę oczek: 5+3=8 i odszukuje na planszy działanie którego wynik również wynosi 8, czyli na przykład: 2 razy 4 i kładzie na nim swój tafelek.

Miłej zabawy!


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.