Pszczoły – nasza edukacja Montessori

Pszczoły – nasza edukacja MontessoriRozpoczynamy pszczelą 😉 edukację.

Czy wiesz, że pszczoły całą zimę spędzają w ulu, dlatego też gdy tylko temperatura wczesną wiosną wzrośnie do 12-15 stopni Celsjusza, zaczynają masowo opuszczać ul i dokonywać pierwszego wiosennego oblotu po zimowli? Wbrew pozorom nie chodzi o to, by nacieszyć się pierwszymi promieniami słońca.

Pierwszy oblot pszczół po zimowli nazywany jest oczyszczającym.

Pszczoły po zimie muszą bowiem oczyścić swoje odwłoki z zalegających mas kałowych. Przez całą zimę spały w kłębie we wnętrzu ula i żadna z nich nie wylatywała na zewnątrz.

Oblot oczyszczający, podczas którego pszczoły na wolnym powietrzu oczyszczają jelito grube odbywa się w lutym, najpóźniej w marcu.

Podczas pierwszego po zimowli oblotu pszczoły nie tylko oczyszczają swoje jelita grube, ale też na nowo zaczynają orientować się w otoczeniu ula. Zapamiętują jego obrys, umiejscowienie wylotu oraz otoczenie ula, szczególnie to związane z późniejszym zbieraniem pyłku i nektaru. Od razu po wylocie zataczają bardzo małe kręgi wokół ula, niemalże obijając się o jego ściany. Jednak każde kolejne okrążenie jest coraz większe, a pszczoły z każdą chwilą zaczynają zachowywać się coraz pewniej i swobodniej.

Mamy to szczęście, że mamy wujka pszczelarza, więc nie tylko smakujemy jego pyszne miody, ale też w tym roku chciałabym częściej odwiedzać z Milenką pasiekę wujka, aby mogła to wszystko zobaczyć na własne oczy, a nie tylko na kartkach książek.


Jakie pomoce wyjęłam na półki Milenki?

Wyszukałam w moich szafach pomoce, które wiążą się z tematyką pszczół. Mamy trzy książki a są to:

  1. Pszczoły miodne i niemiodne autorstwa Justyny Kierat, wydane przez wydawnictwo Multico.
  2. Opowiem ci mamo skąd się bierze miód – wydawnictwo Nasza Księgarnia.
  3. Wszystko o pszczołach autorstwa Jack’a Guichard i Carole Xenard, wydane jako dodatek do gazety Fakt Encyklopedia.


Kolejne pomoce jakie wylądowały na półkach to karty trójdzielne „Cykl rozwoju pszczoły” oraz karty z ilustracjami „Cykl życia pszczoły„.

Do kart wyjęłam figurki firmy Safari Ltd. Do tych pomocy przygotowałam dodatki do nauki cyklu życia pszczoły.

Z grubego filcu technicznego w kolorze brązowym wycięłam koło. Z filcu w kolorze żółtym wycięłam 4 mniejsze kółka, a z filcu białego wycięłam strzałki.Na półce wylądowała także bardzo interesująca gra „Honeycombs”.

Gra ta, to nic innego jak plastry miodu w pięknym woreczku, który wystylizowano na ul. Znajdują się w nim 52 sześcioboczne płytki oraz instrukcja wyjaśniająca trzy warianty rozgrywki i liczenie punktów.

Każdy z kafelków jest inny, nie znajdziemy kopii, wszystkie są znakomitej jakości – mocne, przypominające tworzywo z kości do gry. Na elemencie widzimy 6 symboli na każdej z bocznych krawędzi i środkowy znak – markę produktu lub funkcję specjalną.Pierwszy wariant rozgrywki „Pracowita pszczoła” polega na indywidualnym, samodzielnym układaniu swojego prywatnego plastra miodu. Wszyscy uczestnicy otrzymują identyczną ilość budulca i razem przystępujemy do układania w tym samym czasie. Zasadą jest, że tylko jedna z płytek ma mieć pojedyncze połączenie, co ma zapobiec tworzenia łańcuszka, w którym stykiem będą jedynie pojedyncze boki. Pierwsza osoba, która ułoży stopuje resztę. Kolejna runda to nowe rozdanie kafli i pojedynek od nowa. Ścigamy się w ten sposób trzy razy i sumujemy wyniki turnieju.

Drugi wariant to „wielki plaster miodu”, który budujemy wszyscy razem. Rozpoczynamy od pojedynczej płytki w centrum, każdy otrzymuje trzy kafle tworzące rękę gracza, którą po dołożeniu uzupełniamy. Bawimy się do wykończenia płytek. Używamy tutaj dodatkowych funkcji kafli, które ukazane są w centrum.

Trzeci wariant zabawy to „miodowe puzzle”, czyli po prostu swobodne układanie, w którym sobie pomagamy i wspólnymi siłami układamy piękny obrazek plastra miodu, najlepiej jednolitego i bez dziur. Tutaj zmieniamy położenie, jeśli mamy ochotę przełożyć płytkę i nie ma potrzeby zapisu punktów.

To tak w paru słowach, bo wszystko dokładnie opisane jest w instrukcji (wykorzystanie jokera czy zliczanie punktów).


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.
Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.