Analiza i synteza wzrokowa

Analiza i synteza wzrokowa



Układanka którą widzisz na zdjęciu…to układanka usprawniająca analizę i syntezę wzrokową dziecka. Ale może zacznijmy od początku…

Załóżmy, że jesteś rodzicem dziecka zdrowego, beż żadnych deficytów. Idziesz ze swoim dzieckiem na plac zabaw i spotykasz swoją przyjaciółkę. Wasze dzieci świetnie się razem bawią, a Wy oddajecie się przemiłej pogawędce. Od słowa do słowa przyjaciółka mówi Ci, że jej dziecko chodzi teraz do logopedy i ćwiczy analizę i syntezę wzrokową.

Opowiada Ci o układankach lewopółkulowych, z jej ust wypadają tajemnicze słowa. Takie jak prozodia mowy, jakieś wykluczanie ze zbioru, jakieś sekwencje czy ciągi zautomatyzowane…

Patrzysz na nią szeroko otwartymi oczami i do diabła! Niby mówi po polsku, ale Ty nic nie kumasz!

Ona mówi, że takie ćwiczenia i zabawy warto wykonywać także ze zdrowym dzieckiem, bo świetnie wspierają jego rozwój i są bardzo atrakcyjne dla dziecka – a Ty przecież chcesz wspierać jego rozwój! Chcesz się z nim świetnie bawić, tylko kompletnie nie rozumiesz co ona do Ciebie mówi!

Albo…

Twoje dziecko właśnie wyszło po raz pierwszy z gabinetu logopedy, logopeda mówi Ci jakie ćwiczenia w formie zabawy masz wykonywać z dzieckiem, a z jego ust płynie potok słów niby polskich, a jednak kompletnie dla Ciebie niezrozumiałych!

Zaczynasz zastanawiać się: jakim ja jestem rodzicem skoro totalnie nie rozumiem co ta kobieta do mnie mówi? Jak mam pomóc własnemu dziecku skoro nic z tego nie rozumiem?

Pomyślałam więc…

Stworzę na moim blogu – słownik trudnych wyrazów!

Słownik, w którym krok po kroku poprowadzę Cię za rękę po tym zagmatwanym logopedycznym słownictwie. Wyjaśnię Ci – co dane słowo oznacza, językiem łatwym i przystępnym dla każdego rodzica.

Dodatkowo każde trudne słowo rozłożymy na czynniki pierwsze! Wyjaśnię Ci jakie zabawy z zakresu danego zagadnienia możesz wykonywać ze swoim dzieckiem, tak aby wspierać jego rozwój. Ale nie tylko!

W kolejnych wpisach z cyklu „słownik trudnych wyrazów” pokażę Ci na jakich materiałach i zabawkach, możesz bawić się z dzieckiem i jak to robić zarówno z młodszymi jak i starszymi dziećmi. Dodatkowo nakręcę do każdej zabawy film i opublikuję go na moim kanale You Tube.

Uwierz mi, ja też kiedyś byłam na tym etapie, że logopeda do mnie mówiła różne słowa, a ja… zastanawiałam się czy ja kiedykolwiek zakumam o co tej kobiecie chodzi???

Przeszłam bardzo długą drogę, która trwa nadal. Jestem na takim etapie, że już rozumiem te słowa. Rozumiem słowa, wiem co znaczą i potrafię je przełożyć na swój język – język normalnej mamy, czyli: język polski.

Stworzę takie kompendium wiedzy z zakresu wszystkich ćwiczeń i zabaw logopedycznych. Rozbebeszymy tę logopedię na czynniki pierwsze, tak aby wszystkie trudne wyrazy były dla każdego zrozumiałe!


Dziś zaczniemy od litery A czyli: analiza i synteza wzrokowa

Co znaczą te strasznie trudno brzmiące słowa?

Analiza i synteza wzrokowa jest to zdolność odbierania materiału obrazkowego za pomocą zmysłu wzroku oraz dokonywania syntezy (wniosków) z tych obserwacji.

No dobrze skoro już wiesz co znaczą te magiczne słowa, zastanawiasz się na pewno:

Do czego potrzebna jest Twojemu dziecku dobrze i sprawnie funkcjonująca analiza i synteza wzrokowa?

Mówiąc wprost – to absolutnie konieczny warunek do efektywnej nauki czytania i pisania. Dlatego właśnie musisz wykonywać różnorodne ćwiczenia z tego zakresu ze swoim dzieckiem.

Każdym dzieckiem!

Obojętnie czy zdrowym, czy objętym pomocą logopedyczną.

Nie robisz tych ćwiczeń – strzelasz sobie w stopę! Swojemu dziecku też, bo to ono może później, przy zaburzonej analizie i syntezie wzrokowej – przestawiać litery i sylaby, mylić podobne litery czy nawet opuszczać litery, sylaby bądź nawet całe słowa w zdaniach.

Pamiętaj!

Ćwiczenia analizy wzrokowej to dla dzieci świetna zabawa, jeśli podasz je dziecku w formie zabawy, ciekawych kolorowych pomocy i nie zostawisz go sam na sam, a będziesz uczestniczyć w tej zabawie.

W dzisiejszym artykule napiszę Ci jakie ćwiczenia możesz wykonywać z dzieckiem – taka mini kapsułka wiedzy.


Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę wzrokową

1. Kategoryzowanie, czyli segregowanie – są to ćwiczenia i zabawy polegające na dzieleniu różnych przedmiotów na kategorie. Na przykład:

  • Różnych przedmiotów ze względu na ich: grubość, wysokość, kolor, przeznaczenie czy rodzaj materiału z jakiego są wykonane.
  • Figur geometrycznych ze względu na ich: kolor, kształt, wielkość
  • Obrazków ze względu na… oj tutaj wymieniać mogłabym długo, ale na przykład: rośliny, zwierzęta, pojazdy które latają, które jeżdżą a które pływają…
  • Liter: na litery drukowane, pisane, małe,wielkie itp.
  • Sylab: na sylaby kończące się samogłoską lub spółgłoską, z podaną przez Ciebie głoską, zawierające określoną ilość liter itp.
  • Wyrazów: na wyrazy posiadające określoną liczbę liter, sylab, głosek.

2. Zabawy z grami typu domino, loteryjka (zarówno obrazkowa, sylabowa, literowa jak i słowna), a także z układaniem historyjek obrazkowych.

3. Wyszukiwanie różnic i podobieństw na obrazkach.

4. Odpoznawanie wcześniej eksponowanych obrazów wzrokowych – czyli mówiąc prostym, moim językiem: rozpoznawanie i wskazywanie wcześniej pokazanych obrazów czyli:

  • Rozpoznawanie treści obrazków pokazanych dziecku w krótkich ekspozycjach (czyli w krótkim czasie)
  • Porównywanie układów obrazów – są to zabawy typu „Co się zmieniło?”
  • Reagowanie na określony obraz np. klaśnięciem czy zagraniem na tamburynie.

5. Odwzorowywanie ołówkiem, kredką, farbami itp. – szlaczków, figur geometrycznych, liter oraz cyfr.

6. Wyodrębnianie elementów całości czyli wskazywanie ustalonego elementu oraz uzupełnianie według wzoru brakującego elementu całości.

Zabawy i ćwiczenia ze wskazywaniem ustalonego elementu jakie możecie wykonywać to:

  • Wskazywanie w przedmiocie czy figurze geometrycznej.
  • Na obrazku lub ilustracji.
  • Wskazywanie w wyrazie lub sylabie.

Uzupełnienie według wzoru brakującego elementu całości to ćwiczenia i zabawy typu:

  • Dokładanie brakującego elementu całości na przykład na ilustracjach.
  • Dorysowywanie lub dokładanie brakującego elementu figury geometrycznej.
  • Dokładanie brakującej litery lub sylaby w wyrazie.
  • Wyszukiwanie figur geometrycznych ukrytych na obrazku.
  • Wyszukiwanie liter, sylab wyrazów i cyfr ukrytych zarówno na obrazku jak i w układzie różnych liter, w sylabach, wyrazach i tekstach.

7. Odwzorowywanie przestrzenne czyli… budowanie z klocków np. Lego.

8. Składanie całości z części według wzoru cały czas widzianego a także wg wzoru pokazanego krótko i uwaga – bez wzoru.

9. Składanie pociętych figur geometrycznych.

10. Kończenie zaczętych rysunków czyli na przykład uzupełnianie brakujących elementów.

11. Składanie sylab z liter.

12. Rysowanie i kolorowanie wg wzoru i instrukcji słownej.

13. Budowanie układów płaskich i przestrzennych wg wzorów.

14. Zabawy układankami klockowymi, obrazkowymi magnetycznymi itp. a także zabawy wszelkiego typu mozaikami i układankami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na układanki cięte w pionie, poziomie i skosie.

15. Opowiadanie obrazków i historyjek obrazkowych ze zwróceniem uwagi na szczegóły.


Jeśli zastanawiasz się…

Jak wykonywać poprawnie niektóre z opisanych powyżej ćwiczeń lub po prostu nie wiesz jak je wykonywać – teraz skup się proszę na zabawach i ćwiczeniach, które opisałam powyżej i które już znasz.

Na moim blogu oraz kanale You Tube będę po kolei przeprowadzała Cię krok po kroku po wszystkich ćwiczeniach jakie opisałam w tym artykule. Pokażę Ci na jakich materiałach możesz bawić się z dzieckiem i jak to robić zarówno z młodszymi jak i starszymi dziećmi.

Ten, nie ukrywam – dość suchy artykuł, jak już wiesz, powstał na potrzeby kolejnych artykułów oraz filmów jakie będą się wkrótce i cyklicznie u mnie pojawiały.

Nie mogłam tak po prostu zacząć pokazywać tych zabaw, bez odpowiedniego, nazwijmy to „merytorycznego wstępu”. Zbudowałam więc sobie takie małe podwaliny i możemy ruszać dalej… ku zabawie z dzieckiem wspierając jego rozwój!


 

 


Chcesz pomóc swojemu dziecku i wspierać rozwój jego mowy oraz naukę czytania?

Mam dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe które Ci to ułatwią!

Zobacz moje zeszyty ćwiczeń “Radośnie rosnę i myślę” dzięki którym Twoje dziecko będzie ćwiczyło umiejętność logicznego myślenia, kategoryzacje, analizę i syntezę wzrokową oraz inne umiejętności, tak niezbędne do prawidłowego rozwoju mowy i wdrażające je do nauki czytania i pisania.



Szukasz innowacyjnej formy wspomagania rozwoju mowy dzieci?

Zobacz pomoce z serii „Kreatywne Wspieranie Mowy” – atrakcyjne dla dzieci, dobrane merytorycznie do ich potrzeb, o nowatorskiej i profesjonalnej grafice oraz perfekcyjnej jakości wykonania.




Masz ochotę pobrać darmowe materiały edukacyjne dla dziecka?


Zapisz się na mój bezpłatny* newsletter i pobierz „IDZIEMY NA RYBY!” – darmowy zestaw edukacyjny do zabaw z dzieckiem!

ZAPISUJĘ SIĘ NA NEWSLETTER:



*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach KreatywneWrota.pl Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.