Zabawy Tutusia – Gdzie jesteś?

Zabawy Tutusia – Gdzie jesteś?

4 stycznia 2016 Analiza i synteza Emocje, relacje czasowe i przestrzenne Percepcja słuchowa i wzrokowa 2

Dostaję od Was wiele listów z pytaniami: W jaki sposób wspomóc rozwój mowy 6 miesięcznych lub rocznych dzieci? Czy są jakieś pomoce dydaktyczne, które można kupić na rynku i nie są to grające,  tandetne książeczki o księżniczkach, tylko coś naprawdę godnego polecenia? Coś wyjątkowego?

Moja odpowiedź brzmi – tak! Jest taka pozycja. Ba! Na pewno jest ich wiele! Dziś jednak chciałabym się skupić na jednej konkretnej – którą kupiłam córeczce (i nie jest to post sponsorowany moi mili 😉 ). Z mojego ulubionego wydawnictwa WiR – przetestowana wielokrotnie na córce, do tej pory się jeszcze nam nie znudziła.

Jest to mianowicie elegancka teczka z rączką o tytule: “Zabawy Tutusia – Gdzie jesteś?” autorstwa Elżbiety Ławczys i Faustyny Mounis. Jest to naprawdę niepowtarzalna pozycja na polskim rynku wydawniczym. Zabawy Tutusia zostały opracowane przez specjalistów wczesnego wieku rozwojowego.

W pudełku z rączką znajduje się wiele interesujących pozycji. Ulubioną książeczką Milenki (tatuś musi jej to czytać codziennie rano) jest: “Przygody Miłka i Niezdarka”.

Jest to gruba tekturowa książeczka, której głównym bohaterem jest niezdarny hipopotam, którego ciągle spotykają przykre przygody. Z opresji wybawia go przyjaciel – motylek Miłek. Piękne, bajkowe ilustracje oraz duże drukowane litery sprawią, że jest to książeczka którą z radością poczytamy najmłodszym, a starsze – uczące się czytać metodą symultaniczno-sekwencyjną – będą mogły czytać ją same. Książeczka pokazuje możliwości radzenia sobie w kłopotach, z wyraźnym podkreśleniem przyjaźni i pomocy, uśmiechu i pocieszenia.

 

Kolejną pozycją jaka znajduje się w teczce, jest również gruba kartonowa książeczka “Jaś i Tutuś”, o przygodach małego chłopca i jego przytulanki – słonika Tutusia. Słonik jest przyjacielem i powiernikiem chłopca, pomaga mu  rozwiązywać kłopoty, przeżywać radości oraz radzić sobie z emocjami. Do książeczki dołączona jest tekturowa karta z Tutusiem.

“W domu u Oli i Kuby” to książeczka w której bohaterami jest rodzeństwo: Ola i Kuba. Przedstawia sytuacje domowe z życia rodziny oraz możliwe zachowania dorosłych i dzieci. Ma na celu zilustrować kształtowanie się postaw w rodzinie i utrwalanie więzi rodzinnych. Bohaterowie zmagają się z różnymi uczuciami i emocjami, które dziecko uczy się rozpoznawać dzięki specjalnie dobranym tekstom i rysunkom. No i jak zwykle – ważne litery: czcionka, duża, bezszeryfowa – umożliwi samodzielne czytanie dzieciom, które uczą się czytać metodą symultaniczno-sekwencyjną.

“Łapek i Łatek. W parku” to rozkładana, duża karta z rysunkiem bogatym w szczegóły, przedstawiającym przygody kotka i pieska. Aby odnaleźć szczegóły dziecko musi dokładnie obejrzeć rysunek – pomaga to rozwijać percepcję wzrokową oraz ćwiczy analizę i syntezę wzrokową.

 

W teczce znajdują się jeszcze 3 karty: “Zabawy paluszkowo-ruchowe”, “Ploteczki Szczoteczki i Łyżeczki” oraz “Bocian i Żaba”.

 

“Zabawy paluszkowo-ruchowe” to karta z zabawą na której dorosły znajdzie podpowiedź kiedy i jak może się pojawić jako współtowarzysz zabaw. Autorki proponują aby wiodącą rolę w zabawach ruchowych miał tatuś – dla którego jest to jeden z naturalnych sposobów na spędzanie czasu z dziećmi.

“Ploteczki Szczoteczki i Łyżeczki” to karta z rysunkami łyżeczki rozmawiającej ze szczoteczką. Ich wypowiedzi umieszczone w dymkach wprowadzają dziecko w świat dialogu. Ta miniaturowa rozmówka ma być inspiracją do tworzenia domowych teatrzyków, co jednocześnie uczy dziecko zabawy symbolicznej.

“Bocian i Żaba” to zabawny komiks opowiadający o bocianie, który bezskutecznie usiłuje schwytać żabę.  Komiks pełen humoru, uczący dystansu do grożącego niebezpieczeństwa. Takie spojrzenie na sytuację zmusza dorosłych i dzieci do analizy prawdziwych przyczyn, jakie do niego doprowadziły. Wymaga to językowego opisu okoliczności i opowiadania o nich.

W teczce znajduje się także układanka “Gdzie jest mama?”. Dwustronne obrazki, piękne ilustracje – dziecko dopasowuje obrazki zwierząt na zasadzie relacji: mama-dziecko.

IMG_1674

Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się wpisem ze znajomymi:

 

2 komentarze

 1. AK pisze:

  Ja polecam coś takiego na dobranoc : Bobo obrazkowe historyjki dla najmłodszych dzieci.

  http://www.hokus-pokus.pl/ksiazka/66/index.html

  U nas się sprawdziło:) Można dużo rzeczy dzieciom wytłumaczyć przy pomocy tej książeczki:)

  • Marzena pisze:

   Serdecznie dziękuję!
   Obejrzałam i już trafiło na moją listę ” do kupienia”. Ta pozycja na pewno pojawi się w naszej biblioteczce już wkrótce. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.